Coraz więcej osób zaczyna ujawniać swoje plany na okres po wyborach. Do tej grupy przyłączył się również dawny trener Adama Małysza i były prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner.
Co czeka państwowe firmy po wyborach? Wszystko zależy od tego, która partia sformuje rząd, i czy utrzyma się on bez konieczności organizacji nowych wyborów na wiosnę. Według jednego z ekspertów, pewne reformy są nieuniknione.
Około godzinę temu zakończyła się pierwsza dzisiejsza konferencja Państwowej Komisji Wyborczej, na której przedstawiono wyniki z godz. 9:50. Dane spłynęły już z 8 995 obwodów z 31 497 obwodowych komisji wyborczych. Stanowi to zatem niewiele ponad 28,5 proc. wszystkich obwodowych komisji. Jak na razie rozkładają się głosy Polaków i czy tegoroczna frekwencja faktycznie była rekordowa?
Podczas gdy obwodowe komisje wyborcze liczą głosy wyborców, partie szykują już plany na najbliższe tygodnie. Swoje zamiary ma także zwycięskie Prawo i Sprawiedliwość. Premier Mateusz Morawiecki ujawnił, co zamierzają zrobić zwycięzcy wyborów parlamentarnych.
Późnym wieczorem 15 października przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak przekazał, że frekwencja w tegorocznych wyborach parlamentarnych jest prawdopodobnie największa w dziejach III RP. Z sondażu Ipsos wynika, że wyniosła ona 72,9 proc. Oczywiście na ostateczne wyniki musimy jeszcze poczekać. Niemniej, w obliczu takich danych nie dziwią zdjęcia długich kolejek do lokali wyborczych w Polsce i poza jej granicami. Rekord padł w jednej z komisji we Wrocławiu.
15 października w Polsce odbyły się wybory parlamentarne i ogólnopolskie referendum. Wyniki badania exit poll wskazywały, że opozycja zdobyła sejmową większość. Jak wyglądają wyniki badania late poll? Jakie poparcie zdobyły poszczególne partie?
Wraz z zakończeniem wyborów parlamentarnych i publikacją wyników exit poll, ruszyły pierwsze spekulacje dotyczące przyszłego rządu. Pojawiły się również przecieki z Pałacu Prezydenckiego o tym, kogo Andrzej Duda zamierza mianować na premiera w nadchodzącej kadencji Sejmu.
15 października w Polsce odbyły się wybory parlamentarne i ogólnopolskie referendum. Znamy już wyniki badania exit poll. Konfederacja otrzymała 6,2 proc. głosów, co może oznaczać, że ugrupowanie zdobędzie zaledwie 12 mandatów. Sławomir Mentzen nie kryje rozgoryczenia takim obrotem spraw.
15 października to nie tylko data wyborów parlamentarnych - tego dnia odbyło się również referendum. Wyniki frekwencji mogą jednak zaskoczyć niejednego obserwatora.
15 października odbyły się w Polsce wybory parlamentarne i ogólnopolskie referendum. Tuż po ogłoszeniu wyników badania exit poll, według którego większość sejmową zdobyła opozycja, głos na temat kształtu przyszłego rządu zabrał wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Nie szczędził gorzkich słów Jarosławowi Kaczyńskiemu.
15 października 2023 r. miały miejsce w Polsce wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum. Lokale wyborcze otworzyły swoje drzwi o godzinie 7:00 i pozostały czynne do 21:00. Uprawnionych do oddania głosu było w sumie 29 091 533 obywateli.
Nie bez powodu wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku na wiele miesięcy przed ich przeprowadzeniem zyskały miano „najważniejszych wyborów po 1989 roku”. W ciągu dnia potwierdzały to spływające z kraju wyniki frekwencji, o których już od momentu publikacji pierwszych danych przez Państwową Komisję Wyborczą było wiadomo, że będą oscylowały wokół rekordu lub go przekroczą.
Oskar Szafarowicz złamał ciszę wyborczą? Działacz Prawa i Sprawiedliwości opublikował w sieci zdjęcie, które zrobił podczas głosowania w wyborach parlamentarnych i w ogólnopolskich referendum. Widoczna na fotografii karta była wypełniona.
Kolejna w tym dniu konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej już za nami. Poprzednie miały miejsce o godzinie 10:00 oraz 13:30. Komisja przekazała najnowsze dane dotyczące frekwencji.
15 października w Polsce odbywają się wybory parlamentarne i ogólnopolskie referendum. Wyborca ma prawo zdecydować, w których głosowaniach chce wziąć udział. PKW podkreśliła, że członkowie komisji wyborczych nie mogą pytać, które karty do głosowania wydać. Z treścią komunikatu nie zgadza się jedna z poznańskich komisji.
Aplikacja mObywatel działa, jest rekordowa liczba wejść. Nie było chwili, aby nie można było się legitymować w obwodowej komisji wyborczej za pomocą mObywatela, ale przez obciążenie są momenty, że dokumenty wyświetlają się tylko w trybie offline - donosi za pośrednictwem Twittera minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
W lokalu wyborczym Obwodowej Komisji Wyborczej nr 183 na osiedlu Retkinia w Łodzi jedna z osób, która brała udział w głosowaniu zmarła.
Równolegle z trwającymi wyborami posłów do Sejmu i senatorów trwa referendum, w którym obywatele będą mogli zająć stanowisko w sprawie prywatyzacji spółek skarbu państwa, wieku emerytalnego, ogrodzenia wybudowanego na granicy z Białorusią oraz migracji. Oto, trzeba wiedzieć przed wzięciem udziału w referendum.
Choć nie ma w tym zakresie sztywnych regulacji, oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych i referendum zostaną podane przez Państwową Komisję Wyborczą w pierwszych dniach przyszłego tygodnia. Zanim to się jednak stanie zostaną opublikowane wyniki sondaży exit poll. Czym są sondaże exit poll? Kto je przeprowadza? I kiedy możemy się spodziewać ich publikacji?
Trwają wybory do sejmu i senatu, o których nie bez powodu mówi się, że są najważniejszymi wyborami od 1989 roku. Równolegle do nich przeprowadzane jest referendum, w którym wyborcy mogą wypowiedzieć się w takich kwestiach jak migracja, wiek emerytalny czy prywatyzacja spółek skarbu państwa. Co należy wiedzieć w dzień wyborczy? Podsumujmy najważniejsze informacje.
Jedną z nowości podczas trwających wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego jest możliwość przedstawienia przed komisją wyborcza wirtualnego dowodu osobistego w aplikacji mObywatel zamiast tradycyjnego. Odradzamy jednak korzystanie z takiego rozwiązania.
Wybory 2023 trwają, głosować można jeszcze przez kilka godzin. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) zaplanowała na niedzielę 15 października specjalne konferencje prasowe, na których poinformuje między innymi o frekwencji wyborczej i ewentualnych incydentach. Pierwsze doniesienia już za nami, teraz zakończono drugą konferencję. Oto informacje z posiedzenia, które odbyło się o godzinie 13.30.
Trwają wybory 2023. Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała na ten dzień cztery konferencje prasowe. Pierwsza odbyła się o godzinie 10.00, a kolejne zapowiedziano na 13.30, 18.30 i 22.00. PKW w trakcie konferencji podaje informacje o frekwencji wyborczej oraz ewentualnych incydentach.
Głosowanie w wyborach 2023 już się rozpoczęło, pierwsi wyborcy mogli oddać swój głos od godziny 7.00. W niektórych miejscach na świecie wiele osób już dawno zagłosowało, ze względu na różnice czasowe. Odnotowano też gigantyczne kolejki przed lokalami wyborczymi jeszcze przed czasem ich otwarcia. Korespondent pokazał, co dzieje się w różnych częściach Europy i świata.
Nadszedł dzień wyborów do Sejmu i Senatu, dziś odbywa się również referendum. Publikujemy kompendium wyborcy, a więc przypomnienie, w jakich godzinach są otwarte lokale, w jaki sposób znaleźć punkt, w którym należy oddać swój głos, a także, jak powinny wyglądać ważne karty wyborcze i jak zagłosować, aby oddany głos się liczył.
O północy rozpoczęła się cisza wyborcza i referendalna, która potrwa przynajmniej do godz. 21 w niedzielę 15 października. Obecnie zabronione jest prowadzenie szeroko pojętej agitacji wyborczej oraz kampanii referendalnej. Jakie kary grożą za złamanie ciszy wyborczej? Co można robić? Co jest zabronione?
Wybory do parlamentu odbędą się w niedzielę 15 października. W okresie poprzedzającym to wydarzenie wielu Polaków zastanawia się, jak znaleźć swój lokal wyborczy, co powinna zawierać karta do głosowania i jak prawidłowo głosować. Podpowiadamy, jak poprawnie oddać głos.
Już w niedzielę Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Należy jednak pamiętać, że w najbliższym czasie będzie obowiązywać cisza wyborcza i referendalna. Za ich złamanie przewidziano surowe kary.