Termin minął, ale ZUS daje szansę. Trzeba się spieszyć, inaczej pieniądze przepadną
Wniosek o 800 plus: podstawowy i najbardziej opłacalny termin na składanie wniosków o świadczenie minął 30 kwietnia. Co z tymi, którzy nie zdążyli? Przypominamy procedury ZUS.
800 plus: czas minął
Do wtorku 30 kwietnia był czas na złożenie wniosku o świadczenie 800 plus w nowym okresie rozliczeniowym, czyli obowiązującym do maja 2025 r. Dopełnienie formalności i złożenie wniosku jeszcze w maju (do 31.05) sprawi, że otrzymasz przelew z wyrównaniem. Zaniechanie będzie równało się stracie. Jeśli wniosek wpłynie w lipcu, rodzice stracą świadczenie za czerwiec, a pierwszy przelew dotrze dopiero 30 września.
800 plus: dla kogo?
Transze 800 plus przysługują na każde dziecko do ukończenia 18 r./ż., niezależnie od dochodów rodziców. Od 1 stycznia 2024 r. kwota uległa waloryzacji do 800 zł., z poprzednich 500. Pieniądze są wypłacane automatycznie każdemu uprawnionemu, bez dodatkowego wniosku, przelewem na rachunek bankowy.
Więcej o sprawie: ZUS o terminach wypłaty świadczenia
800 plus: pierwszy termin już minął, ale jest jeszcze jeden
Osoby uprawnione do pobierania 800 plus powinny się pospieszyć; drugim terminem granicznym jest ostatni dzień maja . Osoby, które do tego czasu złożą wniosek, otrzymają pierwszą wypłatę do 31 lipca z wyrównaniem za czerwiec.
Najmniej korzystna sytuacja czeka rodziców, którzy poczekają z wnioskiem aż do lipca. Stracą pełną wypłatę za pierwszy miesiąc w nowym okresie rozliczeniowym. Przelewy dotrą, ale dopiero we wrześniu - i z wyrównaniem od lipca. Wniosek złożony jeszcze później, w sierpniu, oznacza brak jakiegokolwiek wyrównania i wypłatę dopiero do końca października.