To już ostatnie tygodnie. Jeśli nie zdążysz, to zapłacisz wyższy podatek
Osoby chcące obniżyć podatek za 2023 rok muszą się pospieszyć. Na dokonanie najważniejszych decyzji w tym kontekście zostało już jedynie kilka tygodni. Jeżeli termin przeminie, możliwość obniżki przepadnie bezpowrotnie.
Oszczędności podatkowe
Kwestia rozliczenia się z fiskusem jest zmorą wielu Polaków. Wielu z nich traktuje to jako uciążliwy obowiązek , którego trzeba dokonać co roku, aby mieć spokój - o ile oczywiście nie popełniono błędu w zeznaniu, a w skrzynce nie pojawi się wezwanie ze skarbówki do poprawienia zeznania podatkowego.
Jak wynika z informacji serwisu wiadomosci.radiozet.pl, dane statystyczne wskazują na to, że spora część obywateli Polski nie wie nawet, że mogą zapłacić mniejszy podatek , a nawet uzyskać jego zwrot. Pełną świadomość o przysługujących im ulgach i prawach deklaruje jedynie 38,4 proc. osób zapytanych w ramach raportu “Co Polacy wiedzą o podatkach” portalu e-pity.
Możliwości jest wiele
Okazuje się, że podatek można obniżyć na wiele sposobów poprzez dostępne ulgi. Trzeba jedynie wiedzieć, jak je zastosować - przykładowo, z ulgi sponsoringowej mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy sfinansowali sprzęt sportowy dla szkół bądź wspomogli instytucje kultury. Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego nieprzekraczająca 6 proc. dochodu bądź przychodu również może zostać odpisana od podatku.
Sporo mogą również zaoszczędzić podatnicy, którzy przeprowadzili termomodernizację budynku . Stosując ulgę termomodernizacyjną, można odliczyć nawet 53 tys. zł w roku - sumują się wszystkie wydatki, jak np. montaż fotowoltaiki, poniesione we wszystkich budynkach - wystarczy być co najmniej ich współwłaścicielem.
Czas ucieka
Innym przydatnym sposobem na obniżenie podatku jest krwiodawstwo . Za każdy oddany litr krwi można odliczyć 130 zł od dochodu, zaś maksymalna kwota odliczenia nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. Opłaca się również zrobić prezent bliskim np. w postaci opłaconego turnusu zdrowotnego - zastosowanie ulgi rehabilitacyjnej pozwala na odliczenie od podatku wszystkich wydatków za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym czy w uzdrowisku.
Ostatecznym terminem na złożenie deklaracji podatkowych jest 30 kwietnia 2024 roku. Działania w kierunku obniżki podatków trzeba jednak podjąć już teraz - rok fiskalny kończy się wraz z rokiem kalendarzowym, czyli 31 grudnia.
źródło: wiadomosci.radiozet.pl