To już prawdziwa ekspansja. Polski eksport rośnie najszybciej w Europie
Polski eksport na rynki światowe w ostatnim czasie wzrósł o miliardy euro. Jak wynika z najnowszego raportu Eurostatu, polska sprzedaż towarów i usług na rynki zagraniczne rośnie najszybciej w całej Europie – w przeciągu siedmiu lat udało się podwoić jej wynik. Gdzie eksportujemy najwięcej oraz jakie polskie towary cieszą się największym wzięciem?
Z tego tekstu dowiesz się:
● Jak urósł polski eksport.
● Gdzie eksportujemy najwięcej.
● Jakie towary i usługi zanotowały największe wzrosty.
Ogromne wzrosty polskiego eksportu i rola usług
Dane najnowszego raportu przedstawionego przez Eurostat są jednoznaczne – polski eksport zarówno towarów, jak i usług rośnie najszybciej w Europie. Tylko w 2023 roku jego wartość wzrosła o 21,5 mln euro, co pozwoliło osiągnąć poziom 434 mld euro sprzedaży zagranicznej. To dwukrotnie więcej, niż jeszcze siedem lat temu.
Jak się okazuje, na tak znaczne wzrosty w ogromnym stopniu wpłynął sektor usług. Takie branże jak finanse, turystyka, transport oraz wszelkiego rodzaju inne usługi odpowiadają już za więcej niż połowę przyrostu. W ubiegłym roku polski eksport towarów i usług wzrósł w sumie o 21 mld euro, natomiast jeśli liczyć same towary, mówilibyśmy o wzroście osiągającym już tylko 10 mld euro.
Absurdalne, ale śmiertelnie skuteczne. Ukraińska kolumna pancerna zmieciona z powierzchni ziemi zaskakującą broniąGdzie Polska eksportuje najwięcej?
Tradycyjnie najwięcej eksportujemy do naszego zachodniego sąsiada. W 2023 roku eksport towarów do Niemiec osiągnął poziom 98,6 mld euro, co oznacza wzrost o 3,3 mld euro. W przypadku Francji wzrost wyniósł 2,05 mld euro i wyniósł w sumie 21,5 mld euro. Trzecim największym odbiorcą polskich towarów jest obecnie Ukraina, gdzie eksport wyniósł 11,4 mld euro, zaliczając wzrost o 1,7 mln euro. Eksport do Hiszpanii osiągnął 9,6 mld euro notując wzrost o 883 mln euro, do Wielkiej Brytanii do 17,7 mld - 881 mln euro wzrostu, do USA do 11 mld euro - 756 mln euro wzrostu, do Włoch do 16,1 mld euro - 338 mln euro wzrostu.
Wojna napędza polski eksport
Największe wzrosty eksportu do Niemiec zanotowano w fabrykach motoryzacyjnych oraz przedsiębiorstwach transportowych. Ich sprzedać towarów i usług wzrosła o 4,1 mld euro osiągając 26,8 mld euro. W dalszej kolejności uplasowały się produkcja żywności, drewna oraz papierosów (wzrost o 1,6 mld euro do 10,3 mld euro), a także materiały budowlane (wzrost o 360 mln euro do 3,4 mld euro).
Jak nietrudno się domyślić, w przypadku Ukrainy największy wzrost dotyczy sektora zbrojeniowego, który osiągnął 1,4 mld euro, zaliczając wzrost o 502 mln euro. Znajdujący się w związku z wojną w wyjątkowo trudnej sytuacji Ukraińcy kupują też od Polski sprzęt komputerowy (577 mln euro – wzrost o 279 mln euro) oraz sprzęt transportowy (1,8 mld euro – wzrost o 264 mln euro).