BiznesINFO.pl Technologie To udogodnienie zimą staje się utrapieniem dla kierowców
Pexels/Pixabay

To udogodnienie zimą staje się utrapieniem dla kierowców

11 stycznia 2024
Autor tekstu: Mateusz Godlewski

Obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do pokaźnego zestawu elektroniki i czujników w samochodzie. To niewątpliwie przydatne udogodnienia, ale nie można ufać tylko im, bo zdarza się, że mogą podejmować niespodziewane działania, które mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia auta.

Zimowe problemy z elektronicznymi udogodnieniami

Czujniki deszczu możemy odnaleźć w nawet 20-letnich samochodach. Dzięki temu nieskomplikowanemu rozwiązaniu możliwe jest wykonywanie skanów powierzchni szyby i wykrywanie, kiedy spadają na nie krople. Nierzadko mamy także do czynienia z możliwością regulacji czułości czujnika, dzięki czemu możemy dostosować jego pracę do warunków panujących na dworze.

Zimą jednak sprawa prezentuje się nieco inaczej. Niekiedy wystarczy jedynie parę płatków śniegu lub resztka lodu na szybie, by aktywować czujniki. Może się również zdarzyć, że nasze auto zostanie ochlapane błotem pośniegowym, a uruchomione wówczas wycieraczki na pewno nie poprawią naszej widoczności.

Vectra aktualizuje dekodery z wadliwym oprogramowaniem. Będą rekompensaty
Jest plan ratunkowy dla Poczty Polskiej. W grze Orlen

Zagrożenie dla wycieraczek

Czujnik deszczu zimą może sprawić niemało kłopotów. Sytuacja, kiedy wycieraczki przymarzają do zamarzniętej przedniej szyby może być niebezpieczna dla tej części naszego auta . Czujnik może mieć problem z wykryciem oczyszczenia nawet po usunięciu lodu, co będzie skutkowało wówczas próbą ponownego uruchomienia wycieraczek.

Zakładając, że wycieraczki ponownie wykonają pełen cykl pracy, to trzeba liczyć się z ryzykiem, że będą niosły ze sobą fragmenty lodu, który może podrapać szybę. Jeżeli są naprawdę mocno przemarznięte, to mogą w ogóle nie rozpocząć pracy, co może skutkować uszkodzeniem sprzętu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jakie kroki należy poczynić, by nasze wycieraczki zimą były bezpieczne i nie ulegały uszkodzeniu? Musimy przede wszystkim pamiętać o tym, by pozostawiać wycieraczki zupełnie wyłączone, by potem przypadkiem nie uruchomił się czujnik deszczu. Podczas usuwania śniegu z szyby naleźy także delikatnie odkleić wycieraczki od szybu oraz wyczyścić je ręką.

Dobrym sposobem na pozbycie się problemu jest również odgięcie wycieraczek, tak, aby nie dotykały szyby, w momencie, kiedy wiemy, że nad ranem czeka nas przymrozek

Źródło: motoryzacja.interia.pl

Trojan bankowy albo oprogramowanie szpiegujące. Te aplikacje natychmiast należy odinstalować
Parlament pracuje nad systemem PiESEL. Ma być odpowiednikiem PESEL dla zwierząt
Obserwuj nas w
autor
Mateusz Godlewski

Redaktor portalu Tech.BiznesINFO. Student architektury przestrzeni informacyjnych na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej związany m.in. z Radiem ESKA, Magazynem PDF i Radiem Kampus. Interesuje się popkulturą z naciskiem na komiks i animację — współpracuje z portalem Gotham w deszczu, a także prowadzi lub współprowadzi prelekcje na takich wydarzeniach jak Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, Komiksowa Warszawa czy Festiwal Fantastyki Pyrkon. Fanboy gier Nintendo, entuzjasta wspinaczki i niepoprawny miłośnik muzyki z lat 80., której chętnie słucha na płytach winylowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie