Trwa rządowa loteria z nagrodami. Skorzystać mogą miliony Polaków
Od 1 lutego trwa specjalna rządowa loteria. Mogą wziąć w niej udział osoby, które mają co najmniej 40 lat i do 31 maja przystąpią do programu „ Profilaktyka 40+”. W loterii do wygrania są atrakcyjne nagrody rzeczowe – bony do sklepów, wyciskarki wolnoobrotowe czy rowery. Wszystko to o łącznej wartości przeszło 3,5 mln zł.
„Profilaktyka 40 plus” – o co tu chodzi?
Program „Profilaktyka 40 plus” wystartował w 2021 roku. Jego celem jest zwiększenie świadomości Polaków i bieżące kontrolowanie stanu zdrowia. Do wykonania pakietu badań uprawnione są osoby mające 40 lat i więcej, gdyż w tym wieku znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych lub zaostrzenia się chorób przewlekłych. Loteria ma zachęcić Polaków do wykonywania badań. W połowie lutego skorzystało z nich dopiero 800 tys. osób, a liczba wszystkich uprawnionych to ponad 22 mln osób – informowała wówczas Gazeta Wyborcza.
Jak się zgłosić do udziału w loterii?
Aby wziąć udział w loterii, trzeba – poza kryterium wieku – do 31 maja przystąpić do programu, realizując co najmniej jeden z jego trzech etapów:
- wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP),
- wygenerować skierowanie (jest to równoznaczne z zapisem na badania),
- wykonać pakiet badań.
Kolejnym krokiem jest zgłoszenie udziału w loterii poprzez system IKP, infolinię DOM, kontakt z lekarzem bądź pracownikiem medycznym za pośrednictwem systemu gabinet.gov. Osoby, które wykonały badania przed uruchomieniem loterii (tj. przed 1 lutego br.), mogą do niej dołączyć również teraz.
Pięć losów w loterii otrzymamy za wykonanie wszystkich zleconych badań diagnostycznych. Nie otrzymamy natomiast losów za wykonanie tylko części badań. Jeśli pacjent wykona badania w ciągu 30 dni od daty otrzymania skierowania, podwoi liczbę losów – czytamy na stronie samorzad.gov.pl.
Co można wygrać?
Wartość nagród w loterii wynosi ponad 3,5 mln zł. Wygrać można karty podarunkowe do sklepów: Decathlon, 4F, Intersport i Krukam , karty podarunkowe do salonów kosmetycznych: Instytut / Salon Dr Irena Eris lub sieć Yasumi, wyciskarki wolnoobrotowe, opaski Smart Band i Smartwatche, rowery miejskie lub bieżnie elektryczne.
Jakie badania zrobisz w ramach programu?
Są dostępne dwa pakiety badań diagnostycznych: dla kobiet i dla mężczyzn, przy czym w zdecydowanej większości są to te same badania. Panowie dodatkowo otrzymują jedynie możliwość sprawdzenia ewentualnych problemów z prostatą. Poza tym lista wygląda następująco:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie glukozy we krwi,
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
- poziom kreatyniny we krwi,
- ogólne badanie moczu,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).