TVN24 nadal bez koncesji. KRRiT nie spieszy się z wydaniem decyzji
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Na jakim etapie są prace nad wnioskiem TVN24
-
Jakie będą konsekwencje braku przedłużenia koncesji
-
Jak kształtują się relacje między stacją a KRRiT
TVN24 zniknie z Polski? KRRiT nadal nie wydłużyła koncesji
Los TVN24 leży w rękach KRRiT. Stacja przekazała wszelkie dokumenty niemal rok temu. Mimo tego urząd w dalszym ciągu nie podjął decyzji o przedłużeniu koncesji na nadawanie programów przez TVN24.
W lutym rzeczniczka prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska poinformowała redakcję portalu wirtualnemedia.pl, że instytucja czeka na uzupełnienie wniosku. Przedstawiciele TVN Grupy Discovery nie skomentowali tej sprawy. Ostatecznie dokumenty zostały dostarczone i są analizowane.
TVN24 z siedzibą w innym kraju? Niewykluczone
Bez koncesji stacja TVN24 nie będzie mogła nadawać. Obecne zezwolenie wygasa 26 września 2020 r. Co oznaczałby brak przedłużenia zgody lub brak decyzji w tej sprawie? Portal money.pl podaje, że takie działanie KRRiT naraziłoby państwo na konieczność wypłaty ogromnego odszkodowania w ewentualnym procesie sądowym, a TVN24 i tak może znaleźć sposób, aby dotrzeć do odbiorców.
W razie braku koncesji w Polsce stacja może zarejestrować spółkę poza granicami kraju i tam ubiegać się o zezwolenie. Do czasu Brexitu nadawcy najczęściej starali się o koncesję na terenie Wielkiej Brytanii. Dużą popularnością cieszą się także Czechy i Szwecja. Niewykluczone, że to właśnie tam przeniesie swoje działania TVN24, jeżeli pojawi się taka konieczność.
Dla Grupy TVN oznaczałoby to jednak komplikacje, ponieważ do zarejestrowania spółki należy wykazać związki z danym krajem. TVN24 musiałby także stworzyć zagraniczną strukturę i płacić tam podatki.
- Niedobre jest zwlekanie KRRiT, po raz kolejny pokazuje, że nie jest niezależna, że działa w ścisłym związku z politycznymi mocodawcami - przyznał Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT, w rozmowie z portalem wirutalnemedia.pl. Wtóruje mu Wojciech Szymczak, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media, który przypomniał, że w 2011 r. KRRiT udzieliła koncesji TVN24 zaledwie po 4 miesiącach od przedłożenia dokumentów.
Zdaniem ekspertów zwłoka KRRiT wynika z niechęci do TVN24. - Nie ma żadnych formalnych podstaw, aby tej koncesji nie przedłużyć - ocenił Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP.
TVN24 kontra KRRiT. Spór trwa od lat
Relacje TVN24 i KRRiT pogorszyły się tuż po tym, jak do władzy doszedł PiS. W 2017 r. instytucja nałożyła na TVN karę rzędu 1,48 mln zł za zachęcanie odbiorców do wspierania polityków opozycyjnych, którzy protestowali w Sejmie w 2016 r. Była to najwyższa kara, jaką KRRiT wyznaczyła w całej swojej historii.
Na instytucję wylała się fala krytyki. Działania KRRiT ostro komentował nawet amerykański Departament Stanu. Ukaranie TVN odebrano jako atak na wolne media w Polsce . Ostatecznie kara została cofnięta.
Stacja TVN24 podpadła instytucji również w zeszłym roku. W październiku 2020 r. Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT, upomniał redaktorów TVN24, aby nie używali określenia „Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej”, gdyż jest to niezgodne z prawdą. W ocenie szefa KRRiT takie działanie wprowadza odbiorców w błąd i może stać się nawet „elementem mowy nienawiści”. Stacja TVN24 nie przystała na wezwanie.\