"Twój profil zaufany wygasa 31.10.2023". Czy SMS od PZePUAP jest prawdziwy? Wyjaśniamy
Część Polaków otrzymuje podejrzanie wyglądającego SMS-a, który zachęca ich do odnowienia Profilu Zaufanego. Słusznie wzbudziło to czujność – wielu zastanawia się, czy wiadomość jest autentyczna. Kto jest jej nadawcą? Czy należy zastosować się zawartych w nim instrukcji, czy też jest to próba oszustwa i należy ją zignorować? Wyjaśniamy.
Podejrzany SMS z ePUAP
Od wczoraj posiadacze Profilu Zaufanego otrzymują SMS-y o treści: „Twój profil zaufany wygasa 31.10.2023. Przedluz waznosc po zalogowaniu na konto. Więcej informacji i podstawa prawna: gov. pl/profilzaufany/aktualnosci” (pisownia oryginalna).
Małe litery przy pisowni „Profil Zaufany”, brak polskich znaków oraz niefortunna spacja w adresie wzbudziła podejrzenia – czy wiadomość faktycznie pochodzi od administratorów, czy też jest próba wyłudzenia danych? Uspokajamy – SMS jest autentyczny, a Profile Zaufane części ich posiadaczy wkrótce, bo już 31 października, stracą ważność i należy je odnowić . Dotyczy to tych użytkowników, którzy PZ zakładali w trakcie pandemii.
Dzieje się tak, gdyż Profile Zaufane były odnawiane automatycznie na mocy ustawy o stawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 . Zdecydowano się je automatycznie przedłużyć wówczas przedłużyć właśnie do 31 października 2023 r., aby ograniczyć konieczność odwiedzania urzędów.
Jak odnowić Profil Zaufany?
Aby przedłużyć ważność Profilu, należy udać się pod adres pz.gov.pl i tam, w lewym górnym rogu, kliknąć przycisk ze swoim nazwiskiem. Po tym, jak zostanie wyświetlone menu rozwijane, gdzie klikamy „Profil Zaufany”. Po przejściu do tej pozycji z menu po lewej stronie witryny wybieramy „Szczegóły profilu”, a potem „Przedłuż ważność lub zmień dane” i zatwierdzamy przyciskiem „Dalej”. Po potwierdzeniu danych otrzymamy wiadomość z kodem, którego wprowadzenie przedłuży ważność Profilu Zaufanego. Wysłany zostanie także mail potwierdzający przedłużenie ważność PZ o 3 lata .
Uwaga! Użytkownicy, którzy dotąd logowali się dzięki sparowaniu Profilu Zaufanego z danymi z banków, po przedłużeniu nie będą już mieli takiej możliwości. Dlatego wcześniej warto sprawdzić, jaka jest nazwa użytkownika, gdyż to ona będzie odtąd służyć do uwierzytelniania. Można tego dokonać w znanym nam już menu „Szczegóły profilu”. Połączenie Profilu Zaufanego z kontem bankowym można następnie przywrócić ręcznie , zmieniając dostawcę tożsamości na bank.
Uzasadniona podejrzliwość posiadaczy Profilu Zaufanego
To, z jaką niedbałością została sformułowana wiadomość oraz fakt, że Profile Zaufane wcześniej wielokrotnie były celami napastników chcących pozyskać dane, sprawiło, że SMS był przez wielu odebrany jako kolejna próba oszustwa.
Z jednej strony cieszy, że polscy internauci wykazują coraz większą czujność
, jednak z drugiej na krytykę zasługuje niedbałość administratorów, którzy uruchomili dużą kampanię informacyjną w ważnej sprawie w taki sposób, że jest ona brana za próbę oszustwa.