BiznesINFO.pl Polska i Świat Tych warzyw i owoców z Polski w tym roku nie będzie. Hodowcy liczą wielkie straty
Fot. Marek BAZAK/East News

Tych warzyw i owoców z Polski w tym roku nie będzie. Hodowcy liczą wielkie straty

18 maja 2024
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Kwietniowe i majowe przymrozki znacząco odbiły swoje piętno na polskich uprawach w woj. świętokrzyskim, lubelskim i dolnośląskim. Niskie temperatury w nocy negatywnie wpłynęły na rozwój wielu gatunków warzyw i owoców, za co zapłacić będą musieli konsumenci. Niestety, niektórych towarów na bazarkach będzie jak na lekarstwo, a te, które trafią już na targi, trzeba będzie importować. Na rynku zabraknąć może m.in. ulubieńców Polaków, takich jak sałata, rzodkiewki i morele.

Przymrozki zdziesiątkowały polskie uprawy

Na razie wielkich zmian na rynku warzyw i owoców nie widać tak bardzo na Mazowszu, które ostatnie przymrozki potraktowały dosyć łagodnie. Maciej Kmera, ekspert ds. cen Rynku Hurtowego Bronisze mówi, że na rynku hurtowym nie ma mowy o rewolucji.

Niemniej jednak, brak niektórych towarów wkrótce może dać nam się we znaki. Z powodu mrozów m.in. na Lubelszczyźnie i Dolnym Śląsku już widać, że o śliwki, morele, czereśnie czy jabłka, a także szpinak, rzodkiewek i szczypior z polskich pól będzie trudno. Zamiast tego, stragany zaleją produkty z importu. I choć ich ceny raczej nie osiągną horrendalnych wartości, dla wielu różnica w smaku będzie dotkliwa.

Zapadła decyzja ws. abonamentu RTV. Spore zaskoczenie

Czeka nas zalew warzyw i owoców z importu

O negatywnym wpływie przymrozków na rynku we Wrocławiu także raczej nikt nie odważy się obecnie mówić. Kierownik placu Targpiast Michał Brusiło powiedział “Faktowi”, że towar spływa od hodowców z całej Polski. To dlatego udało się utrzymać w ryzach ceny. Za szczypior w połowie kwietnia płaciło się ok. 2,5 zł, a za truskawki 10-15 zł/kg.

Tęgich min nie mają tymczasem sadownicy, którzy liczą straty. Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski w wypowiedzi dla PAP ujawnił, że trudna sytuacja dotyczy wszystkich gatunków owoców. Przymrozki uszkodziły kwiaty i zawiązki owoców, przez co te teraz opadają.

Ogromne spustoszenie w sadach. Właściciele liczą straty

Jeśli chodzi o straty tylko w sadach jabłoniowych na terenie powiatów sandomierskiego i opatowskiego, mogą one sięgnąć nawet 80-100 proc. Ostateczny bilans poznamy jednak dopiero najwcześniej za miesiąc.

Maliszewski podkreślił, że pomoc dla poszkodowanych sadowników najprawdopodobniej będzie udzielana od hektara uprawy , ale stawki nie są znane. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że nie zostawi stratnych samymi sobie i zapowiada dopłaty, zwolnienia i zmniejszenia obciążeń finansowych z opłat i podatków. Niewykluczone, że wsparcie nadejdzie także ze strony Komisji Europejskiej.

Źródło: PAP, Fakt

ZUS wypłaci 1335 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie
PKO BP wypłaci fortunę za dokument z PRL. Niektórzy dostaną nawet 26 tys. zł
Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl, gościnnie piszę dla BiznesINFO. Rocznik '96, od zawsze mieszkanka Warszawy, choć urodzona w nie tak dalekim Sokołowie Podlaskim. Absolwentka XXXIII L.O. im. Mikołaja Kopernika oraz dziennikarstwa UW, wciąż przed obroną dyplomu magistra politologii. Uwielbiam obserwować i pisać o tym, co dookoła mnie. Interesują mnie zwłaszcza sprawy społeczne i polityka. Swoją pracę cenię za to, że codziennie przynosi coś nowego i cały czas stawia przede mną nowe wyzwania. W wolnym czasie szukam ciszy i spokoju, najchętniej poza miastem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat