Tylko dwa tygodnie na złożenie oświadczenia. Skarbówka nie poczeka ani dnia dłużej
Dla przedsiębiorców, którzy przegapią ten termin lub popełnią błąd przy składaniu oświadczenia, nie będzie już odwrotu. Skarbówka nie czeka na deklaracje w tej sprawie przez cały rok. Wkrótce mija termin na podjęcie kluczowej dla każdej małej firmy decyzji. Błąd w tym zakresie może sprawić, że zamiast do naszej kieszeni, pieniądze w nadmiarze będą trafiać na konto fiskusa. Ekspertka radzi, jak poprawnie złożyć odpowiedni formularz.
Ważna decyzja dla właścicieli działalności gospodarczej
Decyzja o tym, w jakiej formie płacić podatki nie zawsze jest łatwa dla właścicieli jednoosobowej działalności gospodarczej. Wyboru odpowiedniej formy opodatkowania należy dokonać na podstawie analizy podstawowych informacji o naszej firmie.
Warto wziąć pod uwagę okoliczności takie jak: przychody, które generuje nasza działalność gospodarcza, jaka jest nasza sytuacja życiowa (czy np. rozliczamy się ze współmałżonkiem), oraz czy możemy skorzystać z ulg podatkowych. Przedsiębiorcy nie mogą jednak zwlekać z tą decyzją w nieskończoność. Wkrótce upływa termin, do którego możemy wskazać nową formę rozliczania podatku dochodowego za 2025 rok. Komu i w jakiej formie należy przekazać oświadczenie w tej sprawie?
Dlaczego musimy spieszyć się ze złożeniem oświadczenia do urzędu skarbowego?
Aby zmienić formę opodatkowania, przedsiębiorca powinien przekazać oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Tej formalności można dokonać osobiście lub w formie elektronicznej. Przepisy mówią, że informacja do urzędu skarbowego powinna zostać przekazana do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca pierwszy przychód w 2025 roku otrzymał w styczniu, zmiana decyzji dotyczącej formy opodatkowania jest możliwa wyłącznie do 20 lutego 2025 roku.
Według obecnie obowiązujących przepisów, jeżeli dokonujemy zmiany, jednocześnie zgadzamy się na rezygnację z formy podatkowej, w ramach której rozliczaliśmy się dotychczas. Jak dokonać niezbędnych formalności i poprawnie złożyć oświadczenie o zmianie formy opodatkowania?
Kto pomoże nam wybrać odpowiednią formę opodatkowania działalności gospodarczej?
Należy zrobić to za pośrednictwem CEDIG. Tam znajdziemy formularz zatytułowany: „Oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego” i będziemy mogli wskazać jedną z trzech dostępnych form opodatkowania: na zasadach ogólnych (tzw. skala podatkowa), podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaka forma opodatkowania będzie dla nas najlepsza, warto najpierw zgłosić się po pomoc do doradcy podatkowego, albo skorzystać np. z dostępnych w sieci kalkulatorów, które pozwolą nam przeprowadzić symulację dotyczącą przyszłych kwot opodatkowania naszej działalności przy każdej z tych trzech form.
Kiedy już wybierzemy jedną z trzech dostępnych opcji, należy podpisać formularz, a następnie go wysłać. Formularz, który nie zostanie wysłany, będzie nieważny.
Jak upewnić się, czy wniosek o zmianę formy opodatkowania został poprawnie złożony?
– Bazując na swoim doświadczeniu, doradzam przedsiębiorcom, aby sprawdzili, czy ich oświadczenie zostało poprawnie złożone. Najlepiej zweryfikować to upewniając się, czy otrzymaliśmy zwrotne UPO (urzędowe poświadczenie odbioru - przyp.red.), które potwierdza prawidłowe złożenie wniosku– podpowiada Monika Piątkowska, doradca podatkowy z e-pity.pl
Pomyłka przy złożeniu oświadczenia o zmianie formy opodatkowania może oznaczać kłopoty
- Niejednokrotnie bywa tak, że przedsiębiorcy są przekonani, że dopełnili wszelkich formalności, jednak z uwagi np. na błąd w wysyłce, stosowne oświadczenie nie dotarło na czas do organów podatkowych. Wówczas jest bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas, zgłosi się do nas urząd skarbowy żądając uiszczenia prawidłowej kwoty podatku dochodowego zgodnej ze „starą” formą opodatkowania wraz z odsetkami za zwłokę. – dodaje Monika Piątkowska.
Złożenie oświadczenia nie jest jednak jedyną formą zmiany formy opodatkowania. Jest też drugie rozwiązanie, które niespełna rok temu uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Według wyroku NSA z dnia 22 lutego 2024 r., z oświadczeniem woli zmiany formy opodatkowania mamy również do czynienia, jeżeli przedsiębiorca wystawi prawidłowo opisany przelew na zaliczkę na podatek dochodowy i złoży go do określonej przepisami daty.
Początkowo urząd skarbowy nie zawsze uznawał podobne przypadki, jednak decyzja sądu pokazała, że to rozwiązanie także powinno być akceptowane. Eksperci wskazują jednak, że bezpieczniejszym rozwiązaniem, które pozwoli oszczędzić nieporozumień, dodatkowej wymiany korespondencji z urzędnikami i niepotrzebnego stresu jest oświadczenie woli złożone w CEIDG.
– Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zmianę formy opodatkowania na skalę podatkową w pierwszych miesiącach swojej działalności, często nie wpłacają zaliczek na podatek dochodowy z uwagi na kwotę wolną od podatku. Mogą pojawić się również opóźnienia w zapłacie zaliczki, wynikające z problemów u przedsiębiorcy, lub też np. jeśli zlecimy przelew 20 lutego wieczorem, to finalnie data wykonania przelewu może wskazywać na 21 lutego. W takich sytuacjach oświadczenie woli o zmianie formy opodatkowania będzie nieskuteczne. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest złożenie stosownego formularza w wyznaczonym terminie. – komentuje Monika Piątkowska z e-pity.pl