Tysiące osób leczą się z uzależnienia od telefonu. Dane są zatrważające
15 lipca przypada Dzień bez telefonu komórkowego. Jak podaje NFZ, z pilotażowego programu pomocy dla dzieci i młodzieży skorzystało już 5 tys. osób, w tym 3 tys. dzieci.
Dzieci li młodzież leczą się z uzależnienia od telefonu
Pilotażowy program pomocy dla dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii ruszył pod koniec 2021 roku i funkcjonuje w 14 miastach Polski. Realizuje go Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.
Aby przystąpić do programu nie jest wymagane skierowanie. Pilotażowy program trwa do końca 2024 roku. W ramach terapii dzieci i młodzież mogą korzystać z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej i rodzinnej. Czas trwania terapii jest dostosowany do potrzeb dziecka, może on wynieść ponad 12 tygodni.
O tym, jak poważny jest problem, wskazują dane NFZ. Wynika z nich, że dotychczas z programu skorzystało ponad 5 tys. osób, w tym 3. tys. dzieci .
Objawy uzależnienia od telefonu
Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 roku blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z internetu. Ponad 80% dzieci w wieku od 7 do 15 lat posiada telefon komórkowy. Im dzieci są starsze, tym odsetek korzystających z telefonu jest wyższy.
Na uzależnienie od telefonu może wskazywać noszenie telefonu cały czas, a także nerwowość, gdy rodzice nalegają na chwilowe rozstanie z urządzeniem. Dzieci wolą kontaktować się z rówieśnikami za pomocą telefonów i i unikać realnych kontaktów międzyludzkich. Zdarza się, że dziecko nie potrafi powstrzymać się nawet na chwilę oderwać od telefonu.
Konsekwencjami nałogowego korzystania z komputera, telefonu i internetu są problemy w kontroli emocji, utrata relacji społecznych, wycofanie, problemy szkolne, a także dolegliwości zdrowotne.
Nie tylko dzieci
Według danych z raportu „Młodzi vs Mobile”, co dziesiąty młody Polak (15-20 lat) dałby radę funkcjonować bez telefonu komórkowego maksymalnie jedną godzinę. Natomiast 87 proc. Polaków w tym wieku patrzy w ekran telefonu od 2 do 10 godzin dziennie.
Trzeba zaznaczyć, że problem uzależnienia od telefonu dotyka również osoby dorosłe.