BiznesINFO.pl Finanse Tytuł przelewu ma znaczenie. Skarbówka tylko czeka na błąd
fot. Austin Distel on Unsplash

Tytuł przelewu ma znaczenie. Skarbówka tylko czeka na błąd

17 lipca 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Zgodnie z prawem darowizny od najbliższych są zwolnione z podatku. By jednak zostać zwolnionym z jego płacenia, należy właściwie udokumentować przelew. Jeśli wpisując tytuł popełni się błąd, może się to skończyć kontrolą fiskusa. Lub jeszcze gorzej.

Zwolnienie z podatku

Ustawa o podatku od spadków i darowizn mówi, że osoby, które otrzymały darowiznę i chcą być zwolnione z odprowadzenia podatku, muszą udokumentować otrzymanie pieniędzy „dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym”.

To znaczy, że wymaganie ujęte w ustawie spełnia przelew, ale już nie darowizna przekazana w gotówce. Należy też pamiętać, że zwolnienie z podatku w przypadku przekazu pieniężnego obowiązuje jedynie w przypadku najbliższej rodziny. Jeśli przelew wykona dalsza rodzina, trzeba już będzie zapłacić podatek, a jego wysokość będzie zależna od stopnia pokrewieństwa i wyniesie od 3 aż do 20 proc. przekazanej kwoty.

Skarbówka bierze pod lupę konta Polaków. Wiemy, co sprawdzą urzędnicy

Tytuł przelewu ma znaczenie

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że tytuł przelewu może być równie istotny jak samo jego wykonanie. By Urząd Skarbowy nie podejrzewał bowiem, że operacja jest na przykład pożyczką lub spłatą długu, w tytule przelewu należy wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o darowiznę .

Jeśli osoba dokonująca przelewu, w jego tytule napisze zatem ”na urodziny”, ”na ślub”, lub choćby ”na przyjemności”, może się to skończyć kontrolą skarbówki. Z punktu widzenia obowiązujących przepisów, w tytule przelewu warto zaznaczyć jednocześnie stopień pokrewieństwa. J eśli zatem w tytule przelewu napisze się na przykład ”Darowizna – na wczasy dla córki”, urzędnicy nie będą mieli wątpliwości ani podstaw do podjęcia działań.

Konto docelowe

Równie istotne jest to, by darowiznę przekazać bezpośrednio na rachunek osoby obdarowywanej. Nie można jako darowizny traktować środków, które w imieniu obdarowanego członka najbliższej rodziny trafią na przykład na konto biura podróży czy domu weselnego.

Fiskus zajrzy do ślubnych kopert? Jeśli o tym zapomnisz, możesz zapłacić surową karę
Comarch zmieni właściciela i zniknie z giełdy. Cena akcji zaskakuje
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat