Ukryta funkcja w pralkach. Pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze
Nie tylko nowe maksymalne ceny energii powinny nas skłaniać do poszukiwania oszczędności i takiej optymalizacji korzystania z domowych urządzeń, aby zużywać jak najmniej energii. Powodów jest wiele, podobnie jak środków - także tych, które nie wymagają zmiany przyzwyczajeń.
Oszczędzanie energii dzięki pralce
Jedną z metod wprowadzenia oszczędności przypomina serwis benchmark.pl - tym razem chodzi o profil eksploatacji pralek. Co prawda, nie należą one do ścisłej czołówki najbardziej prądożernych urządzeń w domu, co nie oznacza, że nie można tutaj wprowadzić pewnych usprawnień.
Możliwe jest to zwłaszcza, jeśli korzystamy z wielostrefowej taryfy za energię i w określonych godzinach możemy zużywać ją w niższych stawkach.
Opóźnianie startu prania
Przy wielostrefowych taryfach zalecaną praktyką jest funkcja opóźnienia startu , jaką znaleźć możemy od wielu lat we wszystkich pralkach. Dzięki niej można zdecydować, by pranie w załadowanej już pralce rozpoczęło się w określonym przez nas czasie.
Zobacz: Fotowoltaika w czasie burzy. Czy panele przyciągają pioruny?
Dzięki temu można tak zaplanować dzień, aby mimo wcześniejszego załadowania pralki samo pranie uruchomiło się już w czasie, kiedy obowiązywać będą niższe stawki . Nic nie stoi na przeszkodzie, by rano zaplanować pranie, które rozpocznie się w godzinach wieczornych, gdy prąd będzie tańszy.
Taryfy dynamiczne
Świadomi konsumenci mogą być w przyszłości zainteresowani także taryfami dynamicznymi. W nich cena prądu może zmieniać się co kwadrans, na czym skorzystać mają przede wszystkim prosumenci, jednak pewne optymalizacje będzie mógł wprowadzić każdy zainteresowany.