BiznesINFO.pl Finanse Ulga dla właścicieli czworonogów. Te osoby mogą odliczyć od podatku koszty utrzymania psa
Fot. Pixabay/Lepale

Ulga dla właścicieli czworonogów. Te osoby mogą odliczyć od podatku koszty utrzymania psa

15 lutego 2025
Autor tekstu: Sebastian Mikiel

Polacy muszą rozliczyć się ze skarbówką za 2024 rok. Wiele osób może skorzystać z ulg podatkowych, które pozwalają sporo zaoszczędzić. Okazuje się, że w konkretnych przypadkach specjalna ulga przysługuje także właścicielom psów. Kto może odliczyć od podatku koszty utrzymania pupila? Wyjaśniamy.

Polacy muszą rozliczyć się ze skarbówką

Od 15 lutego Polacy mogą rozliczać się ze skarbówką za 2024 rok. Deklarację podatkową należy złożyć do 30 kwietnia 2025 r. Podatnicy powinni mieć na uwadze, że przysługują im rozmaite ulgi podatkowe. Część z nich jest Polakom bardzo dobrze znana, to między innymi ulga na dziecko, na internet czy ulga mieszkaniowa.

Dzięki tym ulgom możemy odliczyć od podatku całkiem spore sumy. Przykładowo, w przypadku ulgi na internet mowa o kwocie 760 złotych. Jeśli jednak rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, możemy z kolei odliczyć nawet 1520 złotych. Warto dokładnie sprawdzić, czy ulga nam przysługuje . Zdecydowana większość może z niej skorzystać, ale nie jest dostępna dla wszystkich osób rozliczających się z fiskusem.

Ceny węgla mocno w dół. Takiej sytuacji nie było od dawna
Rewolucyjne zmiany na parkingach. Popełnisz ten błąd, zapłacisz mandat

Ulga podatkowa dla właścicieli psów

Posiadanie czworonoga wiąże się z niemałym obciążeniem dla portfela . Właściciele psów muszą mierzyć się z różnymi wydatkami, takimi jak chociażby wyżywienie pupila czy regularne wizyty u weterynarza.

Rozliczenie PIT za 2024 rok nie przewiduje odliczenia standardowych kosztów związanych z utrzymaniem psa. Okazuje się jednak, że część osób będzie mogła odliczyć od podatku koszty, które ponieśli w związku z posiadaniem czworonoga. Kogo konkretnie dotyczy ulga?

Te osoby mogą odliczyć od podatku koszty utrzymania psa

Właściciele czworonogów mogą być jednak mile zaskoczeni, jeśli pies pełni funkcję stróża. W przypadku przedsiębiorców istnieje możliwość wliczenia takich wydatków w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Taka ulga może objąć m.in. zakup karmy czy szkolenie psa.

Jeśli pies pełni funkcję ochronną w firmie, może zostać uwzględniony jako element zabezpieczenia majątku. Wydatki poniesione na jego utrzymanie traktowane są wtedy podobnie jak koszty wynajmu firmy ochroniarskiej. To rozwiązanie wymaga jednak starannej dokumentacji, która udowodni rzeczywistą rolę psa w działalności. Właściciele powinni zadbać o faktury na karmę czy usługi szkoleniowe, które mogą być podstawą do odliczenia. Kto jeszcze może skorzystać z ulgi na psa?

Szczególne zasady dotyczą psów asystujących, np. przewodników osób niewidomych czy terapeutycznych. W takich przypadkach wydatki na ich utrzymanie mogą być podstawą do uzyskania ulgi podatkowej. Indywidualne rozpatrzenie sprawy przez urząd skarbowy jest jednak niezbędne, a właściciele muszą przedstawić odpowiednią dokumentację, aby wykazać rolę psa w codziennym funkcjonowaniu.

To koniec pewnej ery. Gigant technologiczny kończy z produkcją popularnych płyt
Polski gigant upada. Do końca lutego pracę straci prawie 700 osób
Obserwuj nas w
autor
Sebastian Mikiel
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat