Ulga i bezpłatne leki. Skorzysta wielu seniorów, ale jest kilka warunków
Ostatni rok przyniósł spore zmiany w kontekście leków. Pojawiły się bezpłatne medykamenty, zaś przy rozliczeniu podatkowym można odliczyć od podatku te wydatki, które zostały poniesione na poczet lekarstw. W obu przypadkach trzeba jednak spełnić warunki.
Odliczenie leków od podatku
Możliwość odliczenia kosztów leków od podatku brzmi nieco abstrakcyjnie. Jak jednak wskazuje portal superbiz.se.pl, taka możliwość została wprowadzona za pomocą ulgi rehabilitacyjnej .
Do wykorzystania ulgi nie jest jednak uprawniona każda osoba. Mogą z niej skorzystać tylko osoby niepełnosprawne bądź ich opiekunowie - i nawet w ich przypadku, zasada ta nie dopuszcza ich wszystkich - potrzebne jest orzeczenie o znacznym, lekkim bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, bądź prawo do renty za częściową bądź całkowitą niezdolność do pracy, renty socjalnej lub renty szkoleniowej.
Dokumentacja to klucz
Dodatkowo suma kosztów leków w miesiącu musi wynieść minimum 100 zł . Odliczenie będzie zatem znacznie skuteczniejsze w przypadku zakupu leków “na zapas”.
Co jest jednak najważniejsze w tym przypadku, to dokumentacja zakupów. Warto bowiem pilnować rachunków za kupowane medykamenty, aby w razie kontroli z urzędu skarbowego móc udowodnić prawidłowe skorzystanie z ulgi.
Bezpłatne leki dla seniorów
Drugą zmianą jest wprowadzenie od początku września 2023 roku darmowych leków dla seniorów . I w tym przypadku są ukryte haczyki - senior musi bowiem mieć takie rozpoznane schorzenie, które kwalifikuje się do refundacji leków. Sam medykament musi być na liście refundowanych leków oraz wyrobów medycznych - chodzi konkretnie o D1 bądź D2.
Ważne jest, aby na recepcie będącej podstawą do sprzedaży leków znajdował się kod 65+ . Bez niego leki nie będą wydane bezpłatnie, a to się wiąże ze znacznymi wydatkami.
źródło: superbiz.se.pl