Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl Polska i Świat Utrudnienia dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Wprowadzono bezwzględny zakaz
Fot. undefined undefined – Getty Images

Utrudnienia dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Wprowadzono bezwzględny zakaz

18 kwietnia 2025
Autor tekstu: Marcelina Gancarz

Od kwietnia 2025 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące wyjazdu do Wielkiej Brytanii. Tym razem to państwo wprowadziło tymczasowe ograniczenia i zakazy, które obowiązują wszystkich podróżujących z krajów Europy. Lepiej zapoznać się z tymi regulacjami, gdyż za ich złamanie grozi nawet do 5 tysięcy funtów kary, czyli ponad 25 tysięcy zł.

Nowe przepisy dotyczące wjazdu do Wielkiej Brytanii

Od 2 kwietnia osoby, które udają się do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, w odwiedziny do znajomych i krewnych lub nie posiadają uregulowanego statusu migracyjnego w Wielkiej Brytanii np. Settled Status czy Indefinite Leave To Remain, muszą posiadać Electronic Travel Authorization (ETA), który pozwala na wstęp do tego państwa. ETA to elektroniczny certyfikat, ważny dwa lata lub do momentu utraty ważności paszportu, do którego został przypisany, bez niego pasażer nie zostanie wpuszczony do samolotu. Opłata za wydanie dokumentu wynosi 16 funtów.

Teraz to już niejedyna regulacja, która obowiązuje podczas podróży do Wielkiej Brytanii. W sobotę 12 kwietnia wprowadzono tymczasowe restrykcje, które są odpowiedzią na sytuację w innych krajach europejskich. Ta regulacja jest szczególnie ważna dla osób, które zabierają ze sobą większy bagaż.

samolot

ZOBACZ TEŻ: Od 16 kwietnia wielkie zmiany na wszystkich stacjach benzynowych. Kierowcy muszą to wiedzieć

Nowe przepisy właśnie weszły w życie. Kierowcy muszą uważać, konsekwencje mogą być opłakane
PKP szykuje świąteczne zniżki na przejazdy. Skorzystają nie tylko seniorzy i dzieci

Podróżni udający się do Wielkiej Brytanii muszą o tym wiedzieć

Nowy zakaz obowiązuje zarówno turystów, którzy podróżują samolotem jak i drogą morską. Przepisy wprowadzają listę produktów, których bezwzględnie nie można wwozić na teren Wielkiej Brytanii. W tym spisie znalazły się przede wszystkim artykuły spożywcze, również te, które można kupić w sklepie wolnocłowym oraz “prowiant na drogę”. Bez znaczenia jest również sposób transportu, obostrzenie obejmuje nawet żywność pakowaną próżniowo.

Nie wolno importować na użytek własny towarów takich jak wieprzowina, wołowina, jagnięcina, baranina, kozina i dziczyzna, to dotyczy wszystkich przetworów czy wędlin wykonanych z tych mięs. Na liście znalazło się również mleko i produkty z niego wykonywane takie jak masło i sery . Wyjątki dotyczą żywności specjalnej potrzebnej ze względów medycznych oraz mleka w proszku dla niemowląt, jednak tutaj obowiązuje ograniczenie, można zabrać maksymalnie 2 kilo.

Osoby wjeżdżające do Wielkiej Brytanii z krajów Unii Europejskiej, w tym również z Polski, nie mogą posiadać w swoim bagażu mięs ani nabiału, ten zakaz dotyczy również kanapek. Skąd takie ograniczenia?

Wielka Brytania, Unia Europejska
Na teren Wielkiej Brytanii nie można wwozić towarów z krajów Unii Europejskiej. Na liście mięso i nabiał, fot. Kevin Leah – Getty Images

Wielka Brytania reaguje na sytuację w Europie

Najnowszy zakaz, który wydały władze w Londynie, jest odpowiedzią na aktualną sytuację w pozostałej części Europy, głównie chodzi o Niemcy, Węgry i Austrię. Podjęte środki ostrożności oraz związane z nimi restrykcje zapobiegawczo dotyczą również innych państw. Ma to zminimalizować ryzyko przeniesienia się do Wielkiej Brytanii FDM, czyli pryszczycy.

Jest to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa zwierząt racicowych hodowlanych i dzikich, w krajach Unii Europejskiej posiada status zwalczania z urzędu. Obecnie to najgroźniejsza dolegliwość u zwierząt, głównie ze względu na jej ekonomiczne skutki i bezpieczeństwo żywnościowe — paraliżuje handel bydłem i produktami pochodzenia zwierzęcego. Choroba jednak nie stwarza żadnego zagrożenia dla ludzi, mogą oni jednak roznosić zarazki.

Aktualnie Polska jest wolna od pryszczycy — nie wykryto ani jednego ogniska zakażenia. Ostatni przypadek odnotowano w 1971 roku. Mimo wszystko ryzyko jest duże, ponieważ wirus pojawił się w krajach sąsiednich. Ministerstwo rolnictwa podjęło stosowne kroki i zarządziło działania kontrolne, aby choroba nie wystąpiła w naszym kraju.  Jak na razie to przynosi efekty.

Niemcy zazdroszczą Polakom tej nietypowej inwestycji. W zagranicznych mediach aż huczy
To tutaj Polacy masowo ściągną na majówkę. Wcale nie Zakopane i Bałtyk
Obserwuj nas w
autor
Marcelina Gancarz

Redaktorka portalu Rolnik Info.  Studentka psychologii w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Interesuje się światem filmu, zarówno tego na dużym jak i małym ekranie. Miłośniczka kultury latynoamerykańskiej. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat