Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > W kasie nie przyjmą takich banknotów. Uważaj podczas zakupów
Julia Bogucka
Julia Bogucka 25.01.2025 18:10

W kasie nie przyjmą takich banknotów. Uważaj podczas zakupów

Banknoty
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Choć dla niektórych osób płatności bezgotówkowe niemal całkowicie wyparły używanie banknotów i monet, są sytuacje, które wymagają od nas wykorzystania zalegających w portfelu pieniędzy. Nie zawsze ekspedient będzie mógł je jednak przyjąć. Takie są warunki.

Popularność płatności bezgotówkowych

Nie sposób nie zauważyć, że popularność płatności bezgotówkowych systematycznie rośnie. W 2024 roku badania wykazały, że już 65% wszystkich transakcji w kraju jest realizowanych bez użycia banknotów i monet, a ankietowani Fundacji Polska Bezgotówkowa wyrazili potrzebę, aby w ten sposób można było zapłacić również w urzędzie.

Zazwyczaj mamy jednak w swoim portfelu kilka banknotów, które przydają się w przypadkach, gdy terminal odmawia posłuszeństwa. Z czasem mogły one znacznie się zmienić. Okazuje się, że pracownik nie zawsze będzie mógł go przyjąć.

10 proc. podwyżki do świadczenia. Tyle wyniesie kwota w 2025 roku Wysokie dofinansowanie do prawa jazdy. Chodzi o nawet 5,5 tys. zł

Takim banknotem nie zapłacisz w sklepie

Taka sytuacja dotyczy banknotów, które uległy znacznemu zniszczeniu. Taki pieniądz może zostać odrzucony przez ekspedienta, niewielu wie jednak, o jakich konkretnie wadach mowa. Sprawy te reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r.

Banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione lub uszkodzone w inny sposób, w tym również wskutek umieszczenia na nich trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku, przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają wymianie - przekazało Interii biuro prasowe NBP.

EN_01463135_0031.jpg
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz: Kolejny cios w palaczy. Opłaty pójdą w górę

Co zrobić z porwanym banknotem?

Nie da się jednak ukryć, że wypadki się zdarzają, a banknoty w niektórych dłoniach okazują się być wyjątkowo delikatne. Dlatego wspomniane wyżej zarządzenie przewiduje również możliwość wymiany zniszczonych pieniędzy na zupełnie nowe. Warunkiem jest jednak, aby dało się potwierdzić ich autentyczność.

Zwrot o pełnej wartości nominalnej otrzymamy jeśli "są rozerwane na nie więcej niż dziewięć części, wszystkie części pochodzą z tego samego banknotu oraz nie posiadają ubytków powierzchni w miejscu przerwania i łącznie stanowią 100 % pierwotnej powierzchni lub jeśli zachowały ponad 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie." Natomiast połowę kwoty otrzymamy, jeśli zachowa się od 45% do 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.