Walizka z banknotami to łamanie prawa. Unia bierze się za gotówkę - nadchodzą kontrole i limity
Unia Europejska postanowiła skończyć z praniem brudnych pieniędzy i opracowała szereg regulacji, które już niedługo zaczną obowiązywać na terenie całej wspólnoty. Pod szczególny nadzór trafią więc transakcje gotówkowe, na które nałożone zostaną limity. To oznacza, że powyżej określonej sumy, nie będzie już można zapłacić gotówką. Inne będą pod ścisłym nadzorem.
Z tego tekstu dowiesz się:
● Jakie ograniczenia na płacenie gotówką nałoży UE.
● Jaką kwotę będzie można zapłacić w gotówce?
● Czego powinni spodziewać się przedsiębiorcy i właściciele spółek.
● Kiedy nowe regulacje wejdą w życie.
Coraz mniej płacenia gotówką
Popularność transakcji gotówkowych ciągle spada i znajduje to potwierdzenie w liczbach. Według Europejskiego Banku Centralnego w całej strefie euro na przestrzeni lat 2019-2022 ich liczba spadła z poziomu 72 proc. do 59 proc. Tymczasem w 2023 roku podobny raport opublikował w Polsce Narodowy Bank Polski. Wynika z niego, że 50,9 proc. Polaków mając wybór, wybiera transakcje bezgotówkowe , mimo że sam fakt posiadania wyboru wciąż jest w kraju nad Wisłą dość istotny.
Chociaż dotyczy głównie przedsiębiorców, limit transakcji gotówkowych w Polsce jest faktem i zgodnie z ustawą z 2018 roku wynosi 15 tys. zł. Wprawdzie rząd Mateusza Morawieckiego przy okazji tzw. Polskiego Ładu planował obniżyć go do poziomu 8 tys. zł, jednak ostatecznie ze zmian się wycofano. Wszystko wskazuje na to, że poprzeczka limitu i tak pójdzie w dół, jednak tym razem za sprawą Brukseli.
Limity na transakcje przy użyciu gotówki
W kwietniu 2024 roku Parlament Europejski przyjął pakiet regulacji, których głównym celem jest zapobieganie praniu brudnych pieniędzy oraz terroryzmowi. W związku z tym wprowadzony ma zostać ogólnoeuropejski limit transakcji gotówkowych, który wyniesie 10 tys. euro (ok. 43 222 zł).
Oprócz samego limitu, planowana jest też ścisła kontrola wszystkich płatności gotówkowych w kwocie przekraczającej 3 tys. euro (ok. 13 tys. zł). Takie transakcje mają być przeprowadzane pod nadzorem oraz przy identyfikacji osobowej dokonujących ich osób, co stanie się obowiązkiem np. sklepów. Oprócz tego sprzedawcy dóbr luksusowych będą mieli obowiązek zgłaszania podejrzanych transakcji oraz weryfikacji tożsamości klientów.
Przepisy wejdą w życie już niedługo
Osoby posiadające co najmniej jedną czwartą udziałów w spółkach będą rejestrowane w specjalnym europejskim systemie. Nowe zasady dotkną też handlujących drogimi samochodami, biżuterią oraz samolotami i jachtami. Pod ścisłym nadzorem znajdą się także kryptowaluty oraz transakcje najbogatszych osób, które posiadają majątek co najmniej na poziomie 50 mln euro.
Nowe przepisy na terenie całej Unii Europejskiej wejdą w życie w 2027 roku. Warto podkreślić, że dla większości osób oraz małych i średnich firm, nie będą odczuwalne.