Watykan nie uchronił pensji przed wirusem. Papież zarządził cięcia
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Papież zdecydował o obniżeniu wynagrodzeń dostojników kościelnych
-
Kto straci najwięcej
-
Kto może uniknąć obniżenia pensji
Cięcia w Watykanie
W ciągu swojego 8-letniego pontyfikatu papież Franciszek niejednokrotnie zaskakiwał swoimi wypowiedziami (jak choćby tą dotyczącą osób homoseksualnych ) czy posunięciami, które mogły budzić sympatię nawet osób odległych od kościoła katolickiego. Papież znów zaskoczył, choć jego decyzja w tym wypadku nie wszystkim się spodoba.
Nie spodoba się kardynałom, duchownym czy zakonnikom pracującym w Watykanie . Franciszek podjął decyzję o obniżeniu im pensji o czym poinformował w opublikowanym w środę dokumencie „Motu Proprio”. Papież podkreślał, że cięcia wynagrodzeń są konieczne w związku z koniecznością ograniczenia wydatków Stolicy Apostolskiej, jakie muszą nastąpić w związku z pogorszeniem się jej kondycji finansowej, co ma związek m.in. z pandemią. To pierwsza taka decyzja papieża.
Niekorzystne dla dostojników zmiany wejdą w życie 1 kwietnia. Z dokumentu, którego szczegóły podaje Polska Agencja Prasowa wynika, że na planowanych cięciach najwięcej stracą kardynałowie, których uposażenia wraz z początkiem kolejnego miesiąca spadną o 10 proc.
Z kolei pensje zwierzchników instytucji Stolicy Apostolskiej i Watykanu zostaną zredukowane o 8 proc. Wypłacane z ich budżetów wynagrodzenia księży i członków instytutów życia konsekrowanego i apostolskiego zmniejszą się o 3 proc.
[ EMBED-11 ]
Na tym jednak nie koniec niekorzystnych zmian, bowiem do końca marca przyszłego roku wszystkim tym osobom nie będą wypłacane dodatki za wysługę lat.
Cięcia pensji decyzją Franciszka nie dotkną tych, którzy jak podaje PAP udowodnią, że nie będą w stanie "ponieść stałych wydatków, związanych ze swoim zdrowiem lub krewnych do drugiego stopnia pokrewieństwa".
Papież Franciszek podkreśla że celem podjętych kroków jest zachowanie miejsc pracy szeregowych pracowników. Na trudną sytuację w Watykanie jak zauważa Agencja wpłynęło m.in. wielomiesięczne zamknięcie Muzeów Watykańskich, odwiedzanych wcześniej przez kilka milionów osób rocznie. Wpływy ze sprzedaży biletów należały do jednych z głównych źródeł przychodów najmniejszego państwa świata.
Franciszek zaszczepiony
Przypomnijmy, że 13 stycznia br. papież Franciszek przyjął pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Trzy tygodnie papież wrócił do punktu szczepień w atrium watykańskiej Auli Pawła VI po drugą dawkę preparatu.
Na początku marca papież udał się do Iraku. Była to pierwsza pielgrzymka Franciszka od początku pandemii.