Ważna decyzja przed przedsiębiorcami. Nie zdążą do 20 lutego, stracą nie tylko ulgi
Przedsiębiorcy stoją przed bardzo ważną decyzją. Mają czas tylko do 20 lutego. Jeśli przegapią ten termin, mogą stracić ważne ulgi i nie tylko. Ta decyzja powinna być dokładnie przemyślana, bo będzie miała wpływ między innymi na wysokość podatków oraz ogólną rentowność firmy. Przedstawiamy wszystkie szczegóły.
Polskie firmy w tarapatach. Padł niechlubny rekord
Polskie firmy są w niemałych tarapatach. Ostatnio portal “Puls Biznesu” informował, że z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba likwidowanych firm i zawieszanych działalności . Okazuje się, że w 2024 roku padł niechlubny rekord - najwięcej w historii wykreślono spółek z KRS i zawieszono indywidualnych działalności gospodarczych z CEiDG.
W 2024 r. z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) zniknęło 25 tys. spółek, o 1,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Natomiast wykreśleń indywidualnych działalności gospodarczych z CEiDG było 188,6 tys., czyli mniej niż w 2023 r. Rekord padł w kategorii zawieszonych działalności gospodarczych. W ubiegłym roku było ich 375,5 tys., czyli o 2 proc. więcej niż w 2023 r. W 2024 r. wznowiono też 190,6 tys. działalności - czytaliśmy na łamach portalu “Puls Biznesu”
![biuro](https://images.iberion.media/images/origin/derschoeneali_biuro_d4911e7536.jpg)
Trzy formy opodatkowania
Przedsiębiorcy w Polsce mogą rozliczać się za pośrednictwem skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych . Jeśli chodzi o skalę podatkową, to stawki, wynoszą one 12 proc. w przypadku dochodu do 120 tys. zł oraz 32 proc. powyżej tej kwoty. Dodatkowa korzyść to kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł.
W przypadku podatku liniowego obowiązuje stała stawka (niezależnie od poziomu dochodów) w wysokości 19 proc. Z kolei ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to opodatkowanie przychodu, a nie dochodu.
Jeśli chodzi o stawki, to zależą one od rodzaju działalności i wynoszą od 2 proc. do 17 proc. To właśnie w kwestii opodatkowania przedsiębiorcy będą musieli podjąć decyzję. Lepiej z tym nie zwlekać, bo konsekwencje mogą być nieprzyjemne.
![bezrobocie](https://images.iberion.media/images/origin/kalkulator_88bfbb22a1.jpg)
Przedsiębiorcy muszą zdecydować. Mają czas do 20 lutego
Polscy przedsiębiorcy muszą zdecydować o formie opodatkowania na cały 2025 rok . Muszą wybrać spośród trzech wymienionych wyżej opcji. Która z nich jest najlepsza? Każda z nich na swoje zalety i wady, a wybór powinien zależeć od specyfiki działalności, przewidywanego poziomu kosztów oraz przychodów i możliwości korzystania z dostępnych ulg podatkowych.
Skala podatkowa będzie najbardziej elastyczną opcją dla osób, które chcą korzystać z ulg i wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Podatek liniowy będzie dobrym wyborem w przypadku firm generujących wysokie zyski .
Warto jednak pamiętać, że w przypadku tej opcji niemożliwe będzie skorzystanie z wielu ulg (między innymi ulga prorodzinna czy wspólne rozliczenie z małżonkiem).
Ryczałt powinni natomiast wybrać przedsiębiorcy z niskimi kosztami operacyjnymi (np. w branży IT czy e-commerce). Co jednak ważne, w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie można odliczać kosztów. Decyzja w sprawie zmiany formy opodatkowania powinna być przemyślana. Warto pamiętać, że przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego . Nie warto z tym zwlekać, bo może to spowodować niekorzystne konsekwencje finansowe.