Ważna nowość zmierza do mObywatela. O co chodzi z zastrzeżeniem PESEL?
Już 17 listopada w aplikacji mObywatel pojawi się nowa funkcja. Będzie można dzięki niej zastrzec swój numer PESEL? Jak działa ten mechanizm i do czego można go wykorzystać?
Duża nowość w aplikacji mObywatel
Należy zaznaczyć, że o ile nowa funkcja pojawi się w aplikacji mObywatel dopiero za dwa dni, to jej podstawa prawna wejdzie w życie dopiero w czerwcu przyszłego roku . W praktyce oznacza to, że nie zawsze zastrzeżenie numeru będzie w stu procentach skuteczne. Warto jednak zaznajomić się z nowością już teraz.
W aplikacji pojawi się cały nowy moduł, dzięki któremu docelowo można będzie szybko zablokować wszelkie próby weryfikacji PESEL . Takie próby mogą być podejmowane m.in. przez banki, zaś ich uniemożliwienie może stanowić ochronę zarówno przed niechcianą weryfikacją, jak i próbami oszustw czy kradzieży tożsamości. Przyda się także, gdy zagubimy lub zostanie nam skradziony dokument zawierający PESEL.
Jak działa zastrzeżenie numeru PESEL?
Moduł zastrzegający numer PESEL w aplikacji mObywatel pozwoli nie tylko na samo ustanowienie blokady, ale także na sprawdzenie, kto próbował dokonać jego weryfikacji . Dostępny będzie czytelny podgląd historii wraz z podmiotem, tak aby użytkownik miał dostęp do informacji, czy dana próba była podejmowana z jego inicjatywy i za jego zgodą. W aplikacji zostanie wskazany powód sprawdzenia PESEL, jak i adres, pod którym zarejestrowany jest weryfikujący podmiot.
Operacje związane z zastrzeżeniem numeru PESEL będą także zintegrowane z systemem powiadomień w aplikacji mObywatel. Dzięki temu z użyciem powiadomień push szybko dowiemy się o aktualnym statusie.
Co można, a co nie po zastrzeżeniu numeru PESEL?
Zastrzeżenie PESEL-u w aplikacji mObywatel, jak i jego cofnięcie jest dostępne całkowicie bezpłatnie. W każdej chwili można będzie usunąć blokadę lub zdecydować przy jej zakładaniu, by ta obowiązywała tylko w skazanym przez użytkownika czasie. W zasadzie jedynym ograniczeniem będzie to, że po odblokowaniu numeru trzeba będzie odczekać 30 minut , by móc zablokować go ponownie. Tyle powinno wystarczyć, by np. kupić coś na raty czy wziąć pożyczkę.
Co więcej, mimo zastrzeżenia, użytkownicy mObywatela nadal będą mogli korzystać z części usług publicznych i prywatnych , np. odwiedzić lekarza, wykupić e-receptę, bilety lotnicze czy załatwić sprawę urzędową. Zastrzeżenie uniemożliwi jednak wzięcie kredytów, rat, załatwienie spraw notarialnych, zawarcia umowy abonamentowej na telefon czy sprzedaż nieruchomości.