BiznesINFO.pl Finanse Ważna zmiana dla właścicieli domów. Mogą na niej zarobić, najbliższe dni będą kluczowe
Fot. Kancelaria Premiera/Donald Tusk

Ważna zmiana dla właścicieli domów. Mogą na niej zarobić, najbliższe dni będą kluczowe

12 kwietnia 2025
Autor tekstu: Michał Górecki

We wtorek 15 kwietnia rząd zajmie się projektem tzw. ustawy powodziowej Marcina Kierwińskiego, która obok wprowadzenia lub przedłużenia konkretnych rozwiązań pomocowych dla dotkniętych żywiołem w zeszłorocznej powodzi, wprowadza też istotne różnice dla właścicieli nieruchomości – obecnych i przyszłych. A ponadto, niejako przy okazji, wspiera transformację i inwestycje w OZE.

Rząd zajmie się ustawą powodziową. Ważna wiadomość dla właścicieli nieruchomości

Ustawa powodziowa to skrót myślowy od projektu ustawy o szczegółowych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, którą przygotował zespół Marcina Kierwińskiego, byłego europosła powołanego przez Donalda Tuska do zarządzania stratami powodziowymi. Efektem jego prac jest ustawa przewidująca wsparcie bieżące dla osób dotkniętych żywiołem w 2024 r. – to m.in. świadczenie interwencyjne czy lokalowe, pożyczki z funduszy pożyczkowych, premia powodziowa na remonty dla powodzian itp. – oraz zabezpieczenie przyszłych rozwiązań strukturalnych.

W tej drugiej grupie inicjatyw znalazła się m.in. możliwość prowadzenia odkupów tych nieruchomości, które znajdują się na terenach zalewowych tak, by nie doprowadzić do kolejnych podobnych zdarzeń.

Szczegóły projektu: Nowa premia dla powodzian i wywłaszczenia zalewowe. Marcin Kierwiński pokazał rewolucyjną ustawę

Komisja Europejska zapowiada interwencję w Polsce. Zagrożenie dla mieszkańców: "Środki nadzwyczajne" w dwóch województwach
Nawet 5000 zł mandatu za rozpalenie grilla. Trzeba o tym wiedzieć przed majówką

Sprawdź, czy Twoje mieszkanie stoi na terenie zalewowym. Rząd odkupi je "za drożej"

Rozwiązanie proponowane przez Kierwińskiego zakłada nadanie nowej kompetencji spółce Wody Polskie , która miałaby realizować zadania przy udziale Skarbu Państwa. Wody Polskie mogłyby występować do właścicieli nieruchomości (domów, mieszkań), znajdujących się na terenie zalewowym, a precyzyjnie – na terenie “szczególnego zagrożenia powodzią”, z propozycją odkupu takiej nieruchomości. W ustawie ten termin opisuje się jako tereny, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi wynosi co najmniej 10 proc. Przy rozpoznaniu takich przestrzeni i nieruchomości w ich obszarze WP proponowałyby właścicielowi/ce/om stawkę rynkową +20 proc.

Wiadomo, że taki wykup miałby objąć także budynki zniszczone, których odbudowa jest niecelowa właśnie ze względu na wysokie ryzyko powodziowe. Mapy zagrożenia powodziowego prowadzi m.in. sama spółka Wody Polskie. W skrócie w Polsce wyszczególnia się trzy główne obszary zagrożenia powodziowego:

  • prawdopodobieństwo niskie: 0,2 proc. (raz na 500 lat),
  • prawdopodobieństwo średnie: 1 proc. (raz na 100 lat),
  • prawdopodobieństwo wysokie: 10 proc. (raz na 10 lat).

NIE PRZEGAP: Ostatni moment dla właścicieli mieszkań. Urzędy wypłacają pieniądze do wyczerpania środków

Co powstanie na działkach odkupionych przez rząd?

Ustawa powodziowa jest obszerna – jej szczególne rozwiązania dotyczące powodzian, przedłużonych terminów naborów do programów pomocowych dla przedsiębiorców czy premii powodziowej dla mieszkańców dotkniętych zalaniem na remont znajdziesz TUTAJ . Osobnym segmentem są rozwiązania celujące w przyszłość, bowiem po odkupieniu przez Skarb Państwa tych gruntów, na terenie których istnieje podwyższone ryzyko powodziowe, Kierwiński proponuje wprowadzić zakaz budowy jakichkolwiek inwestycji, ponad stawiania infrastruktury liniowej – drogi, tory, obiekty inżynieryjne itp. - w przypadku gdy jest to absolutnie konieczne.

Wraz z tym rozwiązaniem w życie weszłoby też zaostrzenie rygoru kontroli inwestycji . Ustawa powołuje system pozwalający na kontrolę rozwoju zabudowy na obszarach zagrożenia powodziowego tak, by żaden deweloper nie zbudował tam osiedla . Wgląd w dokumentację zabudowy miałaby mieć cyklicznie właśnie spółka Wód Polskich.

Rząd zajmie się projektem ustawy we wtorek 14 kwietnia. Początek posiedzenia o godzinie 12.00.

Koniec najpopularniejszej ulgi. Nowe opłaty za śmieci i tajemnicze prawo o czystości
Nie będzie obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców? Policzyliśmy głosy, zdecyduje jedna osoba
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.
[michal.gorecki@biznesinfo.pl]

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat