Ważne zmiany dla kierowców. Nowe przepisy już od 6 lipca
Już za kilka dni w życie wejdą nowe przepisy dla właścicieli samochodów. Kierowcy będą musieli zadbać o nowe, obowiązkowe wyposażenie pojazdu. To efekt regulacji Unii Europejskiej, która śmiertelność na drodze chce zredukować do zera.
Wszyscy kierowcy muszą wiedzieć
”Obowiązkowe wyposażenie samochodu” zazwyczaj kojarzone jest z trójkątem ostrzegawczym czy sprawną gaśnicę. Te przedmioty są oczywiście potrzebne w każdym aucie,
od 6 lipca br
. właściciele pojazdów
będą jednak musieli pamiętać
również o innych, nieco bardziej skomplikowanych sprzętach.
Nowe przepisy będą obejmowały wszystkie samochody
, bezpośrednio dotkną nas jednak dopiero w jednej sytuacji. Co zmieni regulacja
Unii Europejskiej
?
Nowe przepisy od 6 lipca. To kwestia bezpieczeństwa
Do 2050 roku UE planuje zredukować liczbę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym do zera. Do tego celu pozostaje jeszcze długa droga — obecnie w ciągu roku na drogach ginie aż 20 tysięcy osób. Już do 2030 roku statystyka ta ma jednak zmaleć o połowę. Kolejnym krokiem w tym kierunku ma być obowiązkowy montaż nowych systemów bezpieczeństwa: czarnych skrzynek EDR, inteligentnych asystentów prędkości ISA oraz ułatwień do instalacji blokad alkoholowych. Nowe przepisy w tej sprawie zaczną obowiązywać już 6 lipca, dotyczyć będą jednak tylko nowozarejestrowanych pojazdów — rok produkcji samochodu nie będzie miał w tej sytuacji znaczenia.
Co zarejestruje czarna skrzynka? Nie każdy będzie miał do niej dostęp
Nowe regulacje mogą budzić wątpliwości części kierowców, zwłaszcza te dotyczące czarnej skrzynki. Powinniśmy jednak pamiętać, że EDR zarejestruje jedynie 5 sekund sprzed i po wypadku , a także wydarzenia w trakcie. Urządzenie zapamięta m.in. kąt skrętu kierownicy, prędkość pojazdu czy działanie ABS i ESP. Dane te będą jednak mogły zostać sprawdzone jedynie przez policję i biegłych sądowych.
Nie powinniśmy również obawiać się blokady alkoholowej.
Urządzenie uniemożliwi nam uruchomienie
samochodu
jedynie w sytuacji, gdy za kółkiem usiądziemy po alkoholu. Inteligentny asystent prędkości natomiast zareaguje alarmem akustycznym w sytuacji przekroczenia prędkości. Wielu osobom takie rozwiązanie może wydawać się kłopotliwe, bez wątpienia jednak
zwiększy bezpieczeństwo na drogach
, a my, jako kierowcy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy właśnie to nie jest najistotniejsze.