Ważny komunikat ZUS. Jeśli nie dopełnisz pewnego obowiązku, możesz mieć kłopoty
Formalności, procedury, terminy – w sprawach urzędowych musimy pamiętać o wielu rzeczach. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o pewnym obowiązku informacyjnym, który leży po stronie każdego ubezpieczonego. O co dokładnie chodzi?
O tym fakcie musisz poinformować
Bez względu na miejsce naszych wakacyjnych pobytów, musimy pamiętać, że – niestety – choroba może nas spotkać w każdym momencie. Jeśli musimy wziąć zwolnienie lekarskie, to dobrze jest zadbać o to, by lekarz wystawił je na adres, pod którym rzeczywiście będziemy przebywać. Adres pobytu może być inny niż zamieszkania czy zameldowania.
Każdy ubezpieczony jest zobowiązany poinformować o miejscu swojego pobytu podczas zwolnienia lekarskiego – dotyczy to również tej sytuacji, w której zmiana miejsca następuje w trakcie zwolnienia lekarskiego.
W tej drugiej sytuacji chory musi w ciągu trzech dni poinformować o takiej zmianie zarówno pracodawcę, jak i ZUS. Unika w ten sposób wielu kłopotów na przykład podczas kontroli zwolnienia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie dolnośląskim, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.
Konsekwencje są poważne
Mimo iż powyższe przepisy obowiązują już od ponad trzech lat, zdarzają się przypadki, w których pracownik ZUS podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich nie zastaje chorego pod adresem wskazanym na zwolnieniu lekarskim. W takiej sytuacji chory może stracić prawo do zasiłku chorobowego. Jeśli zasiłek został już wypłacony i stwierdzimy, że ktoś je niewłaściwie wykorzystuje, bo zamiast się leczyć, pojechał na urlop – wtedy ZUS może zażądać zwrotu już otrzymanych pieniędzy – przestrzega rzeczniczka.
Kontrolę może przeprowadzić również pracodawca
ZUS przypomina, że pracodawca też może skontrolować chorego – takie uprawnienia leżą po stronie zatrudniających powyżej 20 osób i uprawnionych do wypłaty zasiłków chorobowych. Zdarza się, iż możliwość przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby ma również pracodawca, który nie wypłaca zasiłków. Chodzi o kontrolę w okresie, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby wypłacane ze środków pracodawcy.