Wcześniejsza emerytura dla wielu seniorów. Niezbędne są te dokumenty
Osoby urodzone przed 1969 rokiem mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Warto jednak podkreślić, że aby ją otrzymać, muszą spełnić odpowiednie warunki i złożyć te konkretne dokumenty.
Wcześniejsza emerytura. Dla kogo?
Ustawowy wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoby urodzone przed 1969 rokiem mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, składając odpowiednie dokumenty.
Obywatele, którzy nie przekroczyli jeszcze ustawowego progu emerytalnego, mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, pod warunkiem że wykażą, iż pracowali w warunkach szkodliwych dla zdrowia, lub w charakterze szczególnym.
O pracy w szkodliwych warunkach mówimy, gdy w jej konsekwencji dochodzi do choroby zawodowej, lub wypadków. Przykładowe czynniki szkodliwe to hałas, temperatura powietrza czy praca z toksycznymi lub uczulającymi substancjami. Praca w warunkach szczególnych, to np. praca w górnictwie, przy produkcji azbestu czy nawet w GOPR.
Wcześniejsza emerytura dla urodzonych przed 1969 rokiem
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie ZUS , osoby urodzone przed 1969 rokiem, które pracowały w szczególnych warunkach, mogą wnioskować o wcześniejszą emeryturę jeżeli:
- osiągnęły wiek emerytalny - (jest on różny w zależności od płci oraz rodzaju pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze),
- posiadają 20 lat (kobieta) lub 25 lat (mężczyzna) stażu (czyli okresów składkowych i nieskładkowych) i mogą to potwierdzić odpowiednimi dokumentami,
- posiadają wymagany staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - jest on różny w zależności od rodzaju pracy - i mogą to potwierdzić odpowiednimi dokumentami,
- nie należą do OFE albo za pośrednictwem ZUS złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa.
ZOBACZ: Kontrolerzy odwiedzą Polaków. Mija termin opłacenia abonamentu RTV
Wniosek o wcześniejszą emeryturę. Te dokumenty są niezbędne
Aby ubiegać się o wcześniejszą emeryturę , należy złożyć do ZUS odpowiednie dokumenty, takie jak:
- wniosek o emeryturę (EMP),
- wniosek dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (ERP-6),
- dokumenty, które potwierdzają okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, okresy składkowe i nieskładkowe (np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, zaświadczenia o okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy np. przebywania na urlopie wychowawczym)
- dokumenty, które potwierdzają osiągane wynagrodzenie.