Wezwania do wojska dla setek tysięcy Polaków. Został niecały miesiąc
W 2025 r. kolejni młodzi ludzie stawią się na tzw. komisje wojskowe, czyli kwalifikację wojskową na podstawie badań lekarskich. Oceniana będzie zdolność kolejnego rocznika do służby wojskowej. Wiadomo, jaka będzie skala wezwań. Wojsko Polskie przygotowało też film, z którego dowiadujemy się, jak będą przebiegać kwalifikacje.
19-latkowie za miesiąc otrzymają ważny list
11 grudnia 2024 r. rząd przyjął w trybie obiegowym rozporządzenie ws. określenia liczby osób, które mogą być powołane do czynnej służby oraz osób zdolnych do pełnienia służby w rezerwie w ramach ćwiczeń. Obejmują one osoby, które w danym roku kalendarzowym ukończą 19. rok życia i muszą przejść kwalifikację wojskową.
Powiatowe komisje lekarskie będą egzaminować w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. Potencjalnym poborowym zostanie przypisana odpowiednia kategoria, przy czym warto wiedzieć, że wojsko nie wydaje już książeczek wojskowych. Zamiast tego wydawane są zaświadczenia z informacją o przydatności do rodzaju służby.
Tak pracodawcy manipulują przy zwolnieniach grupowych. Ekspert ostrzega - nie daj się nabrać Sąsiedzi podnoszą alarm. Masowo wywożą z Polski jeden towarWojsko wezwie w tym roku na komisje 230 tys. młodych Polaków
Do ćwiczeń wojskowych z przeznaczeniem na szkolenie oraz osób przeniesionych do rezerwy, którzy nie są jej żołnierzami, Wojsko Polskie planuje w tym roku zakwalifikować 200 tys. osób. W tej liczbie znajdą się też osoby zainteresowane odbyciem szkolenia wojskowego w ramach programu "Legia Akademicka". Kolejne 30 tys. osób zostanie zakwalifikowanych do czynnej rezerwy.
W tym roku wezwanie otrzymają mężczyźni urodzeni w roku 2006 oraz starsi, którzy dotąd nie stawali przed komisją. Wezwania mogą otrzymać także kobiety (roczniki 1998-2006), jeśli wojsko zdecyduje, że dysponują umiejętnościami przydatnymi w służbie. Dla 19-latków przygotowano przydatny film z niezbędnymi informacjami.
Dziesiątki tysięcy zawodowców, WOT-owców i ochotników
Wezwania na komisje kwalifikacyjne w liczbie 230 tys. to jednak nie koniec tegorocznych planów WKU. Kolejne osoby zostaną w tym roku powołane do terytorialnej służby wojskowej (44 tys. żołnierzy z uregulowanym stosunkiem do służby) oraz 39,7 tys. do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Wojsko Polskie może także przyjąć 16 tys. osób w charakterze żołnierza zawodowego.
Rozporządzenie, na podstawie którego będą działać komisje, ustala maksymalną liczbę osób w poszczególnych kategoriach. Te limity nie mogą zostać przekroczone, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by wojsko zdecydowało się rozesłać mniej wezwań, niż stanowi rozporządzenie. Kwalifikacja rozpocznie się w całym kraju tego samego dnia - 3 lutego 2025 r., a prace powiatowych komisji mają potrwać do 30 kwietnia br.