Wielkie zmiany w przychodniach. Weszły już 1 października
W przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej od 1 października zaszły spore zmiany. Największą z nich jest wprowadzenie tzw. opieki koordynowanej.
Od początku października do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej weszła opieka koordynowana.
Dzięki niej lekarze będą mogli m.in. kierować pacjentów na dłuższą listę badań.
Zmiany w przychodniach
Jak informuje portal rynekzdrowia.pl lekarz POZ(podstawowej opieki zdrowotnej) będzie mógł również zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.
W portalu rynekzdrowia czytamy, że zmiany mają przyspieszyć diagnostykę i usprawnić leczenie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca, migotania przedsionków, astmy oskrzelowej, przewlekłej choroby obturacyjnej płuc czy niedoczynności tarczycy.
NFZ informuje, że w przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia.
Opieka koordynowana – korzyści dla pacjentów według NFZ
-
Dostęp do koordynatora, który planuje i monitoruje przebieg diagnostyki oraz terapii, co ważne przypomina także o nadchodzących wizytach,
-
Zapewnienie planu leczenia, czyli kontynuacji leczenia także poza POZ,
-
Wzrost zaufania do POZ oraz do personelu medycznego i niemedycznego swojej poradni,
-
Sprawniejszy przepływ informacji m.in. o stanie pacjenta i wynikach jego badań między lekarzem rodzinnym a lekarzami innych specjalności.
Większe zakresy badań nie będą jednak dostępne we wszystkich przychodniach. Proces ten nie jest obowiązkowy. Będzie również przebiegał stopniowo i jego rozszerzanie będzie rozłożone w czasie.
Jeżeli u pacjenta zostanie wykryta np. cukrzyca, lekarz podstawowy będzie mógł skierować pacjenta na rozmowę z dietetykiem. Porady te będą pokryte przez NFZ.
W sumie koszt reform ma wynieść około 1,2 mld złotych . Pozwolą one lekarzom przeprowadzać dodatkowe porady kompleksowe, specjalistyczne konsultacje, badania diagnostyczne.
Oprócz tego, od lekarzy pacjent otrzyma porady edukacyjne czy dietetyczne(przy problemach np. z cukrzycą).