Wielu kierowców powyżej 65 roku życia może stracić prawo jazdy. Idą ważne zmiany
Seniorzy posiadający prawo jazdy muszą przygotować się na spore zmiany prawne. W odpowiedzi na doniesienia medialne o wypadkach starszych kierowców, zostaną wprowadzone zmiany dotyczące okresu odnowienia dokumentu po przekroczeniu odpowiedniej granicy wiekowej.
Problemy starszych kierowców
Doniesienia o wypadkach, w których seniorzy brali udział będąc za kierownicą pojazdu, są obecnie dość częste . Praktycznie co kilka dni można usłyszeć o kolejnej kolizji samochodów ze starszymi kierowcami w roli głównej.
Jak podaje portal wrc.net.pl, jest to problem dotykający nie tylko Polski. Statystyki obejmujące całą Europę również wskazują, że kierowcy-seniorzy coraz częściej uczestniczą w wypadkach drogowych. I nie powinno to dziwić - w części krajów UE odsetek starszych kierowców osiąga nawet 10 proc.
Będą reformy prawne
Nie powinno być zatem zaskoczeniem, że organy ustawodawcze chcą przeciwdziałać takim zjawiskom poprzez zmiany w prawie . Na taką drogę zdecydowała się chociażby Hiszpania, gdzie - jak podaje wrc.net.pl - na trzy wypadki drogowe, jeden jest powodowany przez seniorów.
Obecnie sytuacja w Hiszpanii dla seniorów za kółkiem wygląda prosto. P owyżej 65. roku życia, prawo jazdy może być odnowione jedynie na 5 lat . Jak wynika ze słów cytowanego przez wrc.net.pl dyrektora DGT Pere'a Navarro, dotyczy to zarówno osób w wieku 67, jak i np. 90-latkom, co wygląda dziwnie.
Hiszpania chce zmian
Obecny brak ograniczeń wiekowych dla odnowienia prawa jazdy w Hiszpanii nie zostanie zniesiony. Według pomysłu zmian, okres odnowienia ma być skrócony z 5 do 2 lat; kierowcy mają również przechodzić badania przed odnowieniem uprawnień do kierowania pojazdami.
Portal wrc.net.pl zauważa również, że sama Unia Europejska również działa na tym kierunku. Od przyszłego roku w całej UE ma wejść w życie obowiązek przeprowadzania badań psychologicznych dla kierowców powyżej 65. roku życia.