Wieś w głębi Syberii od 100 lat nie straciła polskości. Turyści chętnie ją odwiedzają
Polska wieś na Syberii przyciąga tłumy. W odległej miejscowości udało się bowiem zachować język i tradycje przodków. Do niewielkiej Wierszyny przyjeżdżają nie tylko turyści, lecz także naukowcy.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Dlaczego Syberia zachęca turystów i badaczy
-
Kto najczęściej odwiedza polską osadę
-
Jaki wpływ na życie tej wioski ma pandemia
Syberia kusi turystów
Syberia to kraina o powierzchni ponad 10 mln km kw., w której mieści się niewielka polska osada - Wierszyna. Miejscowość jest położona ok. 140 km od Irkucka (południowa Syberia) i swoją wyjątkowością przyciąga tłumy.
W czym tkwi jej sekret? Portal bankier.pl donosi, że mieszkańcy Wierszyny zachowali język swoich przodków.
W związku z tym Syberia zachęca do przyjazdu zorganizowane grupy turystów. Ludmiła Wiżentas, mieszkanka polskiej osady, przyznała w rozmowie z PAP, że gdyby nie pandemia, to “chyba by codziennie ktoś tutaj był”.
Wierszyna przyciąga zarówno młodszych turystów, jak i osoby starsze. Przyjezdni zostają w wiosce zazwyczaj kilka godzin, aby zobaczyć, jak żyją mieszkańcy. - Czasem przyjaźnie jakieś powstają, [...] a czasem po prostu - byli i pojechali, no i też dobrze - opowiada PAP pani Ludmiła.
W wycieczkach uczestniczą również Rosjanie, dla których Syberia to po prostu część ich ojczyzny. Ich zdumienie jest ogromne, gdy słyszą, jak mieszkańcy posługują się innym językiem.
Syberia z polską “enklawą”. Naukowcy badają nietypowy język
Mimo odległości Syberia to zachęcające miejsce również dla badaczy. Mieszkanka Wierszyny zdradziła, że wioskę odwiedzają studenci i naukowcy, którzy badają historię, język i folklor.
Mieszkańcy Wierszyny posługują się bowiem polską gwarą z naleciałością języka rosyjskiego. Brzmienie jest typowo polskie, a wtrącane słowa z języka rosyjskiego zazwyczaj mają polskie końcówki.
Mimo zbieżności, mieszkańcy dostrzegają różnicę z językiem, którym posługują się turyści z Polski. Nawet dzieci z Wierszyny są przekonane, że nie mówią po polsku.
Pandemia sprawiła, że Syberia i wyjątkowa, polska osada straciły na popularności. Jednak turystyka powoli odżywa. Wierszynę odwiedziła niedawno czeska reżyserka, która pracuje nad filmem przesiedleńcach na Syberii.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl