Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl Polska i Świat Właściciele nieruchomości muszą to wiedzieć. Za brak tej instalacji grozi surowa kara
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News

Właściciele nieruchomości muszą to wiedzieć. Za brak tej instalacji grozi surowa kara

21 kwietnia 2025
Autor tekstu: Julia Czwórnóg

Na barkach właścicieli posesji spoczywa wiele obowiązków — kluczowa jest znajomość prawa w tym zakresie, aby nie narażać się na potencjalne kary, szczególnie kiedy chodzi o kluczową kwestię, jaką jest bezpieczeństwo domowników.

Właściciele posesji posiadają wiele obowiązków

Właściciele nieruchomości, a zwłaszcza prywatnych domów i posesji muszą dbać m.in. o utrzymanie budynku w dobrym stanie. Istotne jest również regularne sprawdzanie stanu okien, instalacji czy kominów. Oczywiście nie wolno zapominać także o uiszczaniu wszelkich niezbędnych opłat. Co więcej, domownicy powinni także umieścić w widocznym miejscu tabliczkę z numerem porządkowym nieruchomości, a nawet kontrolować stan chodnika położonego wzdłuż posesji.

dom
Fot. Marek BAZAK/East News

Wszystkie wymienione czynności regulowane są na podstawie Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Jest jednak jeden obowiązek, o którym niezwykle często zapominają właściciele posesji — nic dziwnego, ponieważ nie przypomina się o tym często. Chodzi o kluczową instalację, która może znacznie wpłynąć na bezpieczeństwo domowników. W niektórych przypadkach jej brak może skutkować karą grzywny.

Kwaśniewski i Kołodziejczak przy jednym stole. Chodzi o potężną polską inwestycję w Odessie
Tym polskim miastem zachwycają się za granicą. Znany film wyniósł je na szczyt

Kto ma obowiązek posiadania takiej instalacji?

W polskim prawie nie ma odgórnego obowiązku montażu instalacji odgromowej w każdym domu jednorodzinnym. To, czy potocznie nazywany piorunochron musi zostać zamontowany, zależy od wyniku tzw. oceny ryzyka. Taką analizę przeprowadza się zgodnie z normą PN-EN 62305-2 , podczas której uwzględnia czynniki, które mogą wywołać ryzyko uderzenia pioruna i skutki takiego zdarzenia.

Jednym z kluczowych elementów analizy jest wskaźnik zagrożenia piorunowego, obliczany na podstawie m.in. powierzchni i wysokości budynku, rodzaju konstrukcji i użytych do jego budowy materiałów, lokalizacji obiektu, warunków klimatycznych, przeznaczenia budynku i liczby osób przebywających jednocześnie w budynku. Każdy budynek podlega indywidualnej ocenie.

Przepisy kilka konkretnych przypadków, kiedy montaż instalacji odgromowej jest obowiązkowy. Obowiązek instalacji piorunochronu dotyczy szczególnie:

  • budynków, które mają ponad 15 metrów wysokości,
  • budynków, których powierzchnia przekracza 500 m kw.,
  • gdy konstrukcja budynku została wykonana z materiałów łatwopalnych, np. drewna,
  • gdy analiza ryzyka wykaże przekroczenie dopuszczalnego poziomu zagrożenia wyładowaniem elektrycznym.

Warto wiedzieć, że niezastosowanie się do wytycznych może skutkować nałożeniem kary pieniężnej. Kto nie musi zakładać piorunochronu?

Zobacz też: Za ten banknot płacą 30 tysięcy złotych. Sprawdź, może masz go w portfelu

Co grozi za brak piorunochronu?

Chociaż piorunochron może znacznie wzmocnić bezpieczeństwo każdego budynku podczas burzy, to jego instalacja nie jest obowiązkowa w każdym przypadku.

Instalacja odgromowa nie musi być montowana w przypadku budynków o powierzchni do 50 m kw., obiektów o wysokości poniżej 5 metrów, budynków wykonanych z materiałów nieprzewodzących, czyli np. cegły, budynków zlokalizowanych w niskiej strefie zagrożenia burzowego, budynków osłoniętych przez wyższe zabudowania, które zmniejszają prawdopodobieństwo uderzenia pioruna.

Jeżeli właściciel posesji nie zainstaluje piorunochronu, mimo że istnieje taka konieczność, wówczas musi liczyć się z konsekwencjami. Gdy dojdzie do kontroli nadzoru budowlanego, gospodarz może zostać zobowiązany do natychmiastowego montażu instalacji.

Co więcej, na właściciela może zostać nałożona kara grzywny. Jeżeli z powodu braku instalacji, dojdzie do uderzenia pioruna, w wyniku którego zostanie uszkodzona instalacja elektryczna i urządzenia w domu, lub co gorsza, ktoś zostanie porażony, zapali się dach lub cały budynek, bądź budynek w pobliżu, konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze.

Jeżeli budynek nie posiada piorunochronu, mimo zaleceń, to w przypadku np. pożaru budynku, właśnie w wyniku uderzenia pioruna, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, nawet jeżeli szkody są bardzo poważne.

Sąd wydał wyrok w sprawie definicji "kobiety". Tłum protestujących zalał ulice
Dwa dni urlopu ponad limit. Ci rodzice odetchną z ulgą, pracodawca nie może powiedzieć "nie"
Obserwuj nas w
autor
Julia Czwórnóg

Redaktorka portalu Biznes Info. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat