BiznesINFO.pl Polska i Świat Wraca COVID-19. GIS przekonuje: maseczki będą konieczne
Fot. Paweł Grzesiowski - X/ Mikhail Tyrsyna on Unsplash

Wraca COVID-19. GIS przekonuje: maseczki będą konieczne

21 sierpnia 2024
Autor tekstu: Michał Górecki

Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło spotkanie dotyczące stanu zachorowań na COVID-19 w ostatnich miesiącach. W międzyresortowych naradach udział wziął m.in. szef GIS dr Paweł Grzesiowski i konsultant krajowy ds. zakażeń prof. Mirosław Parczewski. Reżim sanitarny COVID-19, znany z pandemii, musi wrócić; razem z rozwiązaniami dot. maseczek.

COVID-19 wraca. Razem z nim - maseczki

Pierwsze przecieki z ministerialnego spotkania przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr Paweł Grzesiowski , szef GIS. “ Potwierdzamy, że narasta fala zachorowań (COVID-19 - red.) ” - przyznał, dodając, że obecnie trudno jest wyrokować o realnych zasięgach infekcji, w Polsce bowiem nie testuje się już masowo , dysponujemy jedynie informacjami ze szpitali (z testów, które swoim pacjentom zlecają lekarze prowadzący), ale już te dane wskazują na trend rosnący . Głównego rejestru, sumującego pozytywne wyniki na COVID-19, nie ma. Stanowiłyby go np. wyniki testów przeprowadzanych indywidualnie, po nabyciu testu w aptece. “ Będziemy zalecać noszenie maseczek ” - zapowiedział szef GIS.

Zobacz też: Rząd namierzy niezaszczepionych, GIS wystawi mandat. Idzie rewolucja

Galerie handlowe przegrywają. W Polsce powstaje nowy rodzaj sklepów

W Polsce wróci obowiązek noszenia maseczki? GIS pracuje nad nowym rozwiązaniem

Już teraz dr Grzesiowski przyznał, że rząd dysponuje modelami dot. prognozowanych wzrostów zachorowań - ze szczytem mamy się zmierzyć w okolicach października br., do czego przyczyni się powrót do szkół.

Musimy zakomunikować, że fala już w tej chwili dotarła do Polski - przekazał w rozmowie z PAP szef GIS.

Sprecyzował, że jej początek odczuwają szpitale - rośnie liczba pacjentów. Jak dotąd stan osób chorujących na COVID-19 nie budzi bezpośrednich skojarzeń z okresem pandemicznym, ale osoby z grupy ryzyka, w starszym wieku, muszą liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach konieczna może być tlenoterapia , czy po prostu przedłużony pobyt w szpitalu. Pojawiają się też pierwsze zgony, na razie dotykają osób z tzw. chorobami towarzyszącymi, czyli z już obciążonym układem odpornościowym. W październiku, prognozowanym szczycie, liczbę zakażeń najprawdopodobniej zmultiplikują już osoby młodsze.

GIS pracuje nad specjalnym, wspólnym komunikatem z oficjalnymi zaleceniami - wiadomo, że w pierwszej kolejności będzie skierowany do urzędów i innych instytucji publicznych. Już teraz GIS podnosi konieczność powrotu do rozwiązań niefarmokologicznych, czyli maseczek. Jak to w przypadku maseczek - ograniczą rozprzestrzenianie się nie tylko wirusa SARS-COV-2, ale też RSV czy choćby zwykłej grypy.

Żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19, ale też grypy czy RSV, będziemy zalecać noszenie maseczki i zwiększenie uważności, jeżeli chodzi o higienę rąk, czy dezynfekcję powierzchni.

Na razie w pakiecie “zapobiegawczym” będą też rekomendacje dot. samoistnego, zwiększonego poziomu testowania, tak by wcześnie wykrywać osoby chore.

Liczba zachorowań. Ile osób choruje na COVID-19? Epidemiczna mapa Polski

Resort zdrowia wciąż prowadzi raporty covidowe; wzrost widoczny jest na modelach od lipca br.: dziennie przybywało w całej Polsce ok. 60 przypadków. Z końcem miesiąca były to już liczby rzędu 200. Wraz z sierpniem infekcje się podwoiły (do 400 osób dziennie), a punktem przełomowym był 13 sierpnia, kiedy zaczęliśmy notować ponad 800 infekcji. Należy mieć na uwadze zmienną wspomnianą już wcześniej, że to wciąć wyłącznie liczby ze szpitali - nie prowadzimy na razie rejestru potwierdzonych zakażeń osób, które testują się indywidualnie.

Obecnie tak wygląda epidemiczna mapa Polski. Najwięcej zakażeń jest w województwie mazowieckim (342) - stan na 21.08.2024 r.

Zrzut ekranu 2024-08-21 102846.png

Polacy głodni latania. Ledwo pobiliśmy rekord, za chwilę ustanowimy następny
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie