Wykryto gigantyczny przekręt finansowy. Wielu Polaków straci oszczędności życia
W czerwcu tego roku Sąd Okręgowy w Rzeszowie rozpatrzy sprawę dotyczącą piramidy finansowej, spółek należących do grupy Madmag . Będzie rozważony wniosek o skazanie dwóch oskarżonych bez konieczności przeprowadzania pełnej rozprawy sądowej. W wyniku tej działalności poszkodowanych zostało setki osób, a całkowita wartość poniesionej szkody przekracza kwotę 20 mln złotych.
Niedługo zapadną wyroki
Eksperci są pesymistyczni co do możliwości odzyskania zainwestowanych pieniędzy przez wielu z poszkodowanych.
W marcu 2023r. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie zakończyła śledztwo i przedstawiła akt oskarżenia przeciwko 10 osobom związanych z piramidą finansową spółek z grupy Madmag. Wraz z aktem oskarżenia został złożony wniosek o skazanie dwóch oskarżonych bez przeprowadzania pełnej rozprawy sądowej i orzeczenia dla nich kary. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Rzeszowie ma rozpoznać ten wniosek. Natomiast w przypadku pozostałych oskarżonych będzie toczyło się postępowanie sądowe.
– Pokrzywdzeni, którzy są właściwie z całej Polski, powinni teraz podejmować określone czynności, celem ochrony swoich interesów w tych postępowaniach, w szczególności wstępować do postępowań w charakterze oskarżycieli posiłkowych i składać wnioski o naprawienie szkody. Według naszej wiedzy, postępowania cywilne, które były prowadzone przeciwko spółkom z grupy Madmag, zakończyły się brakiem możliwości wyegzekwowania należności z uwagi na brak majątku spółek – komentuje adwokat Milena Mocarska z kancelarii MBM Legal.
Straty sięgają 20 milionów złotych. Oszukano setki osób
– Poddanie się karze przez kilku sprawców nie zamyka drogi do odzyskania środków od tych oraz innych oskarżonych. Osoby, które nie przyznają się do winy i zdecydowały się na postępowanie sądowe, zyskają kilka lat. Postępowanie w tej sprawie z pewnością będzie trwało długo – dodaje adwokat.
W tym przypadku pokrzywdzonych jest ponad 400 osób . Wartość szkody opiewa na kwotę ponad 20 mln zł . Jak przekonują prawnicy, zawsze istnieje ryzyko, że nie uda się odzyskać środków. Nie wiadomo, jaka jest wartość zabezpieczonego przez prokuratora majątku spółek, a także jakimi majątkami dysponują oskarżeni. Jest to jednak ostatni sposób i ostatnia szansa na to, żeby podjąć próbę odzyskania pieniędzy.
Struktura oszustwa. Na co powinniśmy uważać
– Inwestorzy zawierali ze spółkami z grupy umowy inwestycyjne crowdfundingu, na podstawie których wpłacali określoną kwotę, od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Ona miała im zostać zwrócona po 12-24 miesiącach, a ponadto spółka deklarowała wypłacać co 3 miesiące odsetki od inwestycji. Jednak pieniądze kontrahentów były wyprowadzane, nie inwestowano ich w żadne aktywa. Spółki z grupy Madmag nie prowadziły też żadnej działalności – dodaje mec. Mocarska.
Jak ustalono w toku postępowania prokuratorskiego, odsetki były wypłacane ze środków inwestowanych przez kolejne osoby . To sprawiało, że dany podmiot wydawał się wiarygodny. Wiele osób zadowolonych z faktu, że uzyskuje odsetki, zawierało kolejne umowy i lokowało dalsze środki w tę inwestycję.
– Okoliczności, które powinny wzbudzić naszą szczególną uwagę, to m.in. niewielki kapitał własny podmiotu przyjmującego środki finansowe. Do tego dochodzi brak złożonych sprawozdań finansowych w KRS, ewentualnie złożenie ich z dużym opóźnieniem. Znaczenie mają też osoby zaangażowane w przedsięwzięcie inwestycyjne, a więc reprezentujące podmiot przyjmujący środki finansów. Należy zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli miały wcześniej problemy z prawem lub ich nazwiska pojawiają się w kontekście niejasnych czy nieudanych innych przedsięwzięć inwestycyjnych – podsumowuje adwokat Milena Mocarska.