BiznesINFO.pl Technologie Wykryto potężną piramidę finansową. Mnóstwo Polaków straci pieniądze
domena publiczna

Wykryto potężną piramidę finansową. Mnóstwo Polaków straci pieniądze

29 września 2023
Autor tekstu: Paula Drechsler

Ujawniono oszustwo o znamionach piramidy finansowej, które prowadzono za pośrednictwem dwóch platform internetowych. Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości mówią o 20 tys. poszkodowanych i apelują, by każdy, kto mógł paść ofiarą przestępców, zgłaszał się do śledczych.

Dziesiątki tysięcy poszkodowanych

Z komunikatu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) wynika, że policja zatrzymała 3 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która posługiwała się w swoich działaniach schematem piramidy finansowej . Zgodnie z art. 7 pkt 14 ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 roku o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym piramidy są nielegalnym sposobem zarabiania pieniędzy. Schemat taki opiera się na prowadzeniu i promowaniu transakcji inwestycyjnych, które mają przynosić wysokie zyski. Korzyści finansowe są jednak pozorne, bo pochodzą z wpłat członków znajdujących się na niższych szczeblach struktury, a to często prowadzi do rychłego załamania systemu.

Organizowanie i lub kierowanie piramidą finansową podlega karze pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (art. 24a), a art. 311 Kodeksu karnego podaje, że rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w dokumentacji związanej z obrotem papierami wartościowymi objęte jest karą pozbawienia wolności do 3 lat, objaśnia Money.pl.

CBZC podaje, że w tym przypadku chodzi o co najmniej 20 tys. poszkodowanych osób i apeluje o zgłaszanie szkód. Co ustalili śledczy?

Kontrole w domach Polaków. Posypią się kary, nie każdy może spać spokojnie
Konto wolne od zajęcia komorniczego. Z takiego rachunku długi nie mogą być ściągane

90 milionów złotych wpłat

W komunikacie CBZC czytamy, że ujęte osoby były zamieszane w prowadzenie platform internetowych FutureNet i FutureNet AdPro, które funkcjonowały na zasadach właśnie takiego nielegalnego schematu.

Jak ujawnia policja, przestępczy proceder polegał na nakłanianiu interesantów do dokonywania wpłat na zakup “AdPaków”, czyli pakietów reklamowych oraz matryc. Miały być one inwestycją, pozwalającą na osiąganie zysków m.in. dzięki wciąganiu do struktury kolejnych uczestników. Według ustaleń śledczych podejrzani nakłonili w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy osób do dokonywania trefnych transakcji inwestycyjnych. Mowa o łącznej kwocie wpłat na ponad 90 mln zł.

- Funkcjonariusze CBZC od chwili uzyskania informacji o przestępczej działalności platformy FutureNet, wykonali szereg czynności zmierzających do identyfikacji założycieli serwisu oraz osób z nimi współpracujących. Przeprowadzone czynności służbowe doprowadziły do identyfikacji członków zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej oraz ujawnienia majątku pochodzącego z przestępstwa , gromadzonego i ukrywanego na terenie kraju i poza jego granicami - czytamy w komunikacie.

Służby informują, że ponieważ FutureNet był platformą międzynarodową, działał na szkodę użytkowników na całym świecie. Wystawiono również listy gończe za założycielami.

Kryptowaluty, luksusowe apartamenty i zabytki

Do schwytania podejrzanych, powiązanych z piramidą, doszło na terenie naszego kraju, a ujęte osoby usłyszały już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również oszustwa. CBZC donosi, że wobec zatrzymanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania oraz dozorów i poręczeń majątkowych.

CBZC udostępniło nagranie z interwencji. Film przedstawia fragment z prowadzenia przez policjantów jednego z zatrzymanych mężczyzn.

Policjanci z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości realizują dalsze czynności procesowe w ramach śledztwa, nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu, dotyczącego przestępczej działalności piramidy finansowej FutureNet założonej przez Romana Z. i Stephana M. Są oni poszukiwani listami gończymi oraz Europejskimi Nakazami Aresztowania.

W ramach śledztwa zabezpieczono majątek na kwotę ponad 20 milionów złotych, na który składają się m.in. kryptowaluty, luksusowe apartamenty oraz zabytki (biegli uściślają, iż chodzi o skrzypce Stradivarius).

Funkcjonariusze CBZC apelują do osób, które dokonały inwestycji na wzmiankowanej platformie, aby skontaktowały się z Zarządem we Wrocławiu CBZC lub Prokuraturą Okręgową we Wrocławiu na podany adres e-mail : powro.sprawafuturenet@prokuratura.gov.pl, lub bezpośrednio w siedzibie Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Wielu Polaków dostaje podobne pismo od skarbówki. Lepiej go nie lekceważyć
Obserwuj nas w
autor
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat