BiznesINFO.pl Finanse Wyższa emerytura dla 100 tys. Polaków. Wreszcie padła data
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Wyższa emerytura dla 100 tys. Polaków. Wreszcie padła data

5 listopada 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Seniorzy czekali na to latami. Od 2009 roku część polskich emerytów otrzymywała zbyt niskie świadczenie tylko dlatego, że złożyli wniosek “w nieodpowiednim momencie”. Lukę w przepisach naprawiono, ale beneficjenci wciąż nie otrzymali pieniędzy. Resort rodziny zdradził nareszcie, kiedy mogą spodziewać się przelewów. Mowa o gigantycznej kwocie.

Na emeryturę czekali piętnaście lat

Minął rok, odkąd Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie tzw. “czerwcowych emerytur”. W listopadzie 2023 roku postanowiono, że seniorzy, którzy otrzymywali niższe świadczenie, powinni otrzymać wyrównanie. Chodzi dokładnie o jedenaście roczników osób, które na emeryturę przeszły w latach 2009-2019 i złożyły wniosek w czerwcu . Przepisy były wówczas skonstruowane w taki sposób, że świadczenia wyliczane w tym miesiącu były najmniej korzystne. Nowelizacja weszła w życie kilka lat temu, ale poszkodowani wciąż nie otrzymali podwyżek ani wyrównań. Teraz na się to zmienić.

W Biedronce właśnie się zaczęło. Do środy rozdają masło, ale wprowadzili limity

Miliardy złotych dla 100 tysięcy emerytów

Dlaczego rząd tak długo ociągał się ze zmianą przepisów? Powodem miał być sędzia-dubler, Justyn Piskorski, zasiadający w składzie orzekającym Trybunału Konstytucyjnego. Wreszcie, 4 listopada, w Wykazie Prac Legislacyjnych rządu pojawiła się zapowiedź zmian . Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 czerwca 2025 roku. Według zeszłorocznych szacunków ZUS , wyrównania miałyby wynieść ok. 1,6 mld zł, plus 531 mln zł odsetek. W uzasadnieniu czytamy:

W przypadku ustalenia wysokości emerytury według nowych zasad w czerwcu danego roku w latach 2009-2019 waloryzacji kapitału początkowego i składek, zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego, dokonuje się w taki sam sposób, jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju danego roku, jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego.

Wyższa emerytura tylko na wniosek

Resort zaznaczył jednak, że świadczenia nie zostaną przeliczone automatycznie. Aby otrzymać wyższą emeryturę , seniorzy będą musieli złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Powinni to zrobić nie później niż sześć miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie. Potem ZUS będzie mieć 60 dni na ustalenie nowej wysokości świadczenia — zarówno emerytury, jak i renty rodzinnej.

ZUS wydawałby decyzję w sprawie ustalenia wysokości emerytury lub renty rodzinnej w terminie 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji — napisano w założeniach do projektu ustawy.

Seniorzy mogą się zdziwić. Chodzi o 13. i 14. emerytury w 2025 r.
Dofinansowanie na pobyt w sanatorium. Wiemy, kto może je otrzymać
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie