BiznesINFO.pl Technologie Z pampersów będzie można postawić dom. Naukowcy chcą wykorzystać zużyte pieluchy jako budulec
domena publiczna/Rawpixel

Z pampersów będzie można postawić dom. Naukowcy chcą wykorzystać zużyte pieluchy jako budulec

19 maja 2023
Autor tekstu: Paula Drechsler

Naukowcy dostrzegli w pieluchach potencjał na stworzenie budulca. Pampersobeton został już przetestowany i dał obiecujące rezultaty. Recykling pieluch mógłby zażegnać kryzys związany z brakiem piasku.

Najważniejsza jest zaprawa, nawet jeśli zawiera zużyte pieluszki

Znalezienie alternatywy dla losów tworzyw sztucznych, które w przeciwnym razie trafią na wysypiska, jest misją wielu naukowców. Kilka lat temu specjaliści pracowali nad wykorzystaniem kwasu akrylowego z odpadów pieluszkowych do wytwarzania kleju, a teraz nadszedł czas na kolejny przydatny surowiec — beton.

Jak podaje wnp.pl za pismem „Scientific Reports”, jednorazowe pieluchy, czyli pampersy, są zazwyczaj wytwarzane z pulpy drzewnej, bawełny, sztucznego jedwabiu wiskozowego oraz tworzyw sztucznych, takich jak poliester, polietylen i polipropylen.

Ze względu na te właściwości oraz samo ich przeznaczenie, po wykorzystaniu stanowią poważny odpad. Naukowcy przeprowadzili więc szereg eksperymentów, aby sprawdzić, czy pampers będzie stanowił dobry element zastępujący w betonie piasek.

Rozdrobnione pampersy zamiast piasku w betonie

Piasek jest przez branżę budowniczą zużywany w ogromnych ilościach. Od kilku lat słychać głosy, że przemysł budowlany pochłania go tyle, że w końcu może go na świecie zabraknąć. Według badań przeprowadzonych w 2021 r. przez One Earth świat wykorzystuje ok. 50 miliardów ton piasku, żwiru i tłucznia do produkcji betonu potrzebnego do budowy naszych domów, dróg i infrastruktury.

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Kitakyushu w Japonii wynikło jednak, że odpadami z pieluch można zastąpić aż do 10 proc. piasku w przypadku produkcji betonowych słupów czy belek w trzypiętrowym domu. Z kolei podczas budowy domu jednorodzinnego, można było zastąpić już 27 proc. piasku. Najlepszy wynik pampersy uzyskały podczas używania w ścianach działowych. Mogły zastąpić piasek w aż 40 proc.

Pochodząca z Indonezji badaczka Zuraida Siswanti oraz jej współpracownicy użyli wypłukanych, wysuszonych i następnie rozdrobnionych pieluch. Połączyli je z cementem, domieszali piasek, żwir i wodę. Tak wytworzyli zaprawę i pampersobeton i zmniejszyli tym samym wykorzystanie piasku.

Próbki zaprawy i betonu testowano po 28 dniach. Z analizy naukowców wyszło, że budując dom parterowy o powierzchni 36 m 2, można zastąpić nawet do 8 proc. piasku, używając do tego rozdrobnionych pampersów. Daje to 1,7 m 3 odpadów, czyli ok. 200 pieluch.

Na Ziemi jest jakieś 7,5 tryliona ziaren piasku, a jednak wciąż mamy do czynienia z niedoborem

Instytut Rozwoju Myśli Ekologicznej w tekście o ryzyku niedoborów piasku przytacza słowa Aurory Torres, współpracownika naukowego i głównej autorki badania z One Earth.

- Jeśli będziemy nadal zwiększać nasze zużycie piasku, spowoduje to nie tylko znaczące skutki wydobycia, jeśli chodzi o niszczenie ekosystemów, zagróżenie dostawom usług ekosystemowych i wywoływanie niepokojów społecznych — powiedziała.

Zasadne jest więc zachęcanie deweloperów do zwracania się ku substytutom i propagowanie ograniczeń w niepotrzebnym nadużywaniu piasku. Piasek wykorzystywany jest do produkcji surowców, które uznaje się za związane z wysokimi emisjami gazów cieplarnianych. Być może dzięki działaniom naukowców nie tylko pozbędziemy się uciążliwego odpadu, jakim są zużyte pieluchy, ale i przyczynimy tym recyklingiem do lepszego stanu naszego świata. Aby jednak móc wykorzystać pampersobeton jako budulec, konieczne są kolejne testy związane z wytrzymałością tego budulca na warunki atmosferyczne oraz upływ czasu. Ponadto potrzebne byłyby zmiany w prawie.

Obserwuj nas w
autor
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat