BiznesINFO.pl Polska i Świat Zaczęło się zbrojenie granicy z Rosją. Pierwsza taka decyzja od 28 lat
Fot. Kancelaria Premiera

Zaczęło się zbrojenie granicy z Rosją. Pierwsza taka decyzja od 28 lat

1 kwietnia 2025
Autor tekstu: Michał Górecki

Polska rozpoczęła procedurę formalnego procedowania decyzji o dodatkowej możliwości zbrojenia swojej wschodniej granicy, wbrew dotychczas obowiązującemu prawu, honorowanemu przez blisko 200 krajów świata. Do inicjatywy dołączają pozostałe kraje wschodniej flanki Sojuszu, we wtorek 1 kwietnia ten krok dopełnia Finlandia - tym samym “zamykając” całą długość lądowej granicy z Federacją Rosyjską.

Wschodnia flanka NATO przygotowuje się do zaminowania całej długości granicy z Rosją

18 marca br. polskie Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało wspólne, z odpowiednikami resortowymi z Estonii, Łotwy i Litwy , oświadczenie o wypowiedzeniu Konwencji Ottawskiej . Tym samym administracja polskiego resortu zadeklarowała chęć powszechnego użycia dobrowolnie zakazanej dotąd na terenie kilku kontynentów broni - min przeciwpiechotnych . We wtorek 1 kwietnia do sygnatariuszy dokumentu o tożsamej treści dołączyła Finlandia .

Jeśli przyjąć polską granicę z Białorusią za w istocie rosyjską, to od okolic Włodawy, gdzie rozpoczyna się południowa grań polskiej granicy z reżimem Łukaszenki, aż po Kessijärvi, niewielką miejscowość przy fińskim jeziorze na północy kraju, czyli odcinku przeszło 2400 km. z niewielką przerwą na Zatokę Fińską, wkrótce mogą zostać rozdysponowane miny przeciwpiechotne.

(Poglądowy odcinek granicy wzdłuż wschodniej flanki NATO)

Zobacz też: Unijna umowa otworzy Polskę na nowy rynek. Dla wielu to będzie szansa na spore zarobki

Nerwowo na wschodzie Polski. Wyjdą na ulice: "Putin osiąga cel, osłabia nas"

Przygotowujemy się do zmiany w "środowisku bezpieczeństwa"

Fińskie media, relacjonując wtorkową konferencję prasową premiera Finlandii Petteri Orpo, przywołują, że polityk tonuje nastroje niepokoju, opiniując, że na razie jego nordycka granica nie jest zagrożona . Finlandia strzeże jednak, jako pojedynczy kraj, najdłuższej lądowej granicy z FR, a wystąpienie z Konwencji Ottawskiej (1997 r.) pozwoliłoby jej, jak czytamy, “ ponownie zacząć gromadzić zapasy min przeciwpiechotnych, aby w razie potrzeby mieć je pod ręką ”.

Wycofanie się z Konwencji Ottawskiej da nam możliwość przygotowania się na zmiany w środowisku bezpieczeństwa w bardziej wszechstronny sposób – opiniował, podnosząc, że Rosja stanowi długoterminowe zagrożenie dla kontynentu.

Tym samym Finlandia zadeklarowała zwiększenie wydatków zbrojeniowych do 3 proc. PKB do 2029 r. (z 2,4 proc. w 2024 r.). Poza liczbami należy pamiętać, że Finowie stanowią jeden z najefektywniejszych przykładów krajowego przeszkolenia wojskowego i społecznej gotowości do zagrożenia cywilnego. Bardziej szczegółowo północną praktykę opisywaliśmy [TUTAJ] .

Pięć krajów UE wypowiada Konwencję Ottawską. Co dalej?

Procedura wypowiadania Konwencji Ottawskiej została opracowana wespół z samą Konwencją w 1997 r. Dokument nie przewiduje możliwości wprowadzania zmian w treści, ani występowania ze zobowiązania w trakcie toczącego się konfliktu. Ten ostatni zapis w kontekście bieżących wydarzeń wydaje się kluczowy. Wystąpienie z Konwencji następuje z kolei po upływie 6 miesięcy od powiadomienia depozytariusza , czyli Sekretarza Generalnego ONZ (obecnie to Portugalczyk António Guterres). W przypadku Polski, Estonii i Łotwy oznaczałoby to pełną, przynajmniej teoretycznie, możliwość mobilizacji min przeciwpiechotnych wzdłuż wschodnich granic od września, a w przypadku Finlandii - od października.

Polska granica lądowa z Rosją liczy 209,83 km w ramach eksklawy Federacji - Obwodu Królewieckiego. Z Białorusią z kolei - 418,24 km. Przypomnijmy, że wśród 164 państw kilku kontynentów, które podpisały Traktat, nigdy nie znalazła się sama Rosja . Motywacją dla zrzeszonych w Konwencji krajów były powody moralne - miny przeciwpiechotne siały spustoszenie także wśród cywilów.

Strony traktatu

Zrzut ekranu 2025-04-01 172849.png
Źródło: Autorstwo odder (talk) - Praca własna, oparta o: BlankMap-World6, compact.svg by Canuckguy (dyskusja · edycje) et al. & Ottawa Treaty members.png by Gabbe (dyskusja · edycje)., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8563581

Zobacz też: " To jest nie do zwalczenia". Polskie miasta się poddały, Kościół bezradny – na emerytów nie działa nawet papież

Wkrótce MON ogłosi w Sejmie szkolenia wojskowe. To będzie początek
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.
[michal.gorecki@biznesinfo.pl]

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat