Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl Finanse Zacznie się już w Wielką Sobotę 19 kwietnia. Banki z całej Polski ostrzegają swoich klientów
Fot. Peggy_Marco/Pixabay

Zacznie się już w Wielką Sobotę 19 kwietnia. Banki z całej Polski ostrzegają swoich klientów

19 kwietnia 2025
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

W ostatnich dniach strony kolejnych banków zalewają komunikaty dla właścicieli kont. O wielu z nich Polacy powinni wiedzieć nawet wtedy, gdy swoje pieniądze przechowują na rachunkach innej spółki. Do wszystkich użytkowników bankowości elektronicznej apeluje także Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przed Wielkanocą wszyscy powinni pamiętać o ważnym szczególe: kłopoty mogą zacząć się już w sobotę.

Pilny komunikat KIR. Po 19.04 zostanie jedno rozwiązanie

Już w niedzielę 20 kwietnia część Polaków zorganizowana wokół K. katolickiego będzie obchodzić Święta Wielkanocne . Poza okazją do świętowania oznacza to, że zdecydowana większość sklepów i innych instytucji będzie zamknięta , co wprost wynika z prawo Państwowej Inspekcji Pracy. W przypadku banków komplikacje zaczną się już w Wielką Sobotę 19 kwietnia. To szczególnie ważna informacja dla osób, które planują ważny przelew czy rozliczenie.

Od 19 kwietnia system rozliczeniowy Elixir nie będzie realizować płatności w standardowych godzinach. Jeśli więc zlecimy transfer, pieniądze dotrą do adresata dopiero we wtorek, 22 kwietnia. Istnieje prosty sposób, który może rozwiązać ten problem. Ale to nie wszystko, na co powinni uważać klienci banków.

Ulga od podatku godna pozazdroszczenia. Małżeństwa odliczą rekordową kwotę
Utrudnienia dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Wprowadzono bezwzględny zakaz

Musisz przelać pieniądze? W ten sposób unikniesz komplikacji w święta

W dni robocze system Elixir realizuje rozliczenia aż trzy razy dziennie: o 9:30, 13:30 i 16:00. W okresie wielkanocnym (19, 20 i 21 kwietnia) oznacza to, że jeśli zbyt późno zleciliśmy przelew , nie zostanie on zrealizowany przez cały długi weekend .

Trzeba pamiętać, że przelewy, które zlecimy po godzinie 16.00 tego dnia, zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji kolejnego dnia roboczego, czyli we wtorek, 22 kwietnia [...] W wielu krajach europejskich Wielki Piątek to tzw. bank holiday, czyli dzień wolny od pracy — wyjaśnia Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Rozwiązanie problemu jest jednak bardzo proste. Jeśli przed Wielkanocą zapomnieliśmy o ważnym przelewie lub musimy go pilnie zrealizować, za alternatywę posłuży nam Express Elixir . Ten dodatkowy system realizuje transakcje 24 godziny na dobę, przez cały rok, a transfer odbywa się w czasie rzeczywistym. Pamiętajmy jednak, że to tylko czubek góry lodowej problemów z bankowością elektroniczną.

fraud-2048851_1280.jpg
Fot. mrganso/Pixabay

Uważaj na to nie tylko w Wielkanoc. Banki apelują do klientów

Komplikacje obejmą również stacjonarne placówki banków. Przykładowo ING Bank Śląski poinformował już, że 20 i 21 kwietnia dostępna będzie infolinia w tematach bezpieczeństwa, ale pozostałe sprawy będą musiały poczekać do poniedziałku. W Wielką Sobotę również punkty w galeriach handlowych mogą być zamknięte lub czynne w innych godzinach (zgodnie z prawem maksymalnie do 14.00). Na razie większość banków nie raportuje o dodatkowych przerwach w funkcjonowaniu usług czy kłopotach przy wypłatach środków z bankomatów .

Poza niestandardowymi godzinami pracy PKO Bank Polski i BNP Pariba s opublikowały w tym tygodniu komunikaty, ostrzegające Polaków przed kolejnymi próbami wyłudzeń. Tym razem cyberprzestępcy podszywają się pod banki za pomocą maili z prośbą o “potwierdzenie przelewu” , które w rzeczywistości mają za zadanie zainstalować na naszym urządzeniu złośliwe oprogramowanie. Tego rodzaju próby mogą być szczególnie uciążliwe w trakcie świąt, kiedy infolinia banku może nie być obsługiwana.

Uważnie sprawdzaj adresy nadawców wiadomości e-mail, zwłaszcza jeśli ich treść wzbudza Twój niepokój lub gdy zawierają załączniki. Podejrzany, dziwny adres mailowy lub adres tylko trochę przypominający ten oficjalny to ważny czynnik alarmujący, że możesz mieć do czynienia z oszustem — ostrzega BNP Paribas.

Bank przypomina, że pracownicy banku nigdy nie poproszą nas o podanie danych do logowania do bankowości internetowej, pełnego numery karty i kodu CVV, BLIK-a, wykonanie przelewu czy instalację dodatkowego oprogramowania. W razie wątpliwości powinniśmy się rozłączyć , sprawdzić numer na stronie internetowej banku i zadzwonić do placówki.

Dodatkowe informacje w zakresie cyberbezpieczeństwa udostępnił również Bank Millennium. W aplikacji mobilnej możemy znaleźć “nową rozbudowaną sekcję edukacyjną z zasadami bezpieczeństwa”, ale z porad mogą skorzystać również osoby niebędące klientami banku. Na stronie internetowej Millenium w zakładce “Aktualności” znajdziemy komplet porad oraz informacji dotyczących prób oszustwa: poprzez fałszywe wiadomości o zwrocie podatku, wyłudzenie danych karty czy kradzież z wykorzystaniem BLIK-a.

Trwają masowe kontrole w domach Polaków. Za brak tego dokumentu zapłacisz nawet 5000 zł kary
Taki symbol przy drzwiach oznacza kłopoty. Gdy go zobaczysz, natychmiast ostrzeż sąsiadów
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Studentka Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim, absolwentka kierunku Kultury Mediów. W wolnych chwilach pisze powieści, a także tworzy dla czasopisma ArtPapier i miesięcznika Kreatywni. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat