Zakup nieruchomości odliczysz od podatku. Musisz pamiętać o jednym, to kluczowy wymóg
Wydatki związane z domem czy mieszkaniem to nie tylko inwestycja w siebie, ale również w przyszłą ulgę od podatku. Wiele osób nie wie, że w ramach rocznego rozliczenia PIT można zachować w portfelu całkiem sporą sumę. Polacy skorzystają nie tylko z ulgi z tytułu zakupu nieruchomości, ale również wielu innych wydatków. Niestety nie każdy będzie mógł zaoszczędzić.
Kupiłeś mieszkanie? Nie tylko to odliczysz od podatku
Rynek nieruchomości w ostatnich latach nie oszczędza lokatorów. Każdy, kto planuje zakup domu lub mieszkania, musi przygotować się nie tylko na spory wydatek na ten cel, ale również dodatkowe koszty związane z podatkiem.
Istnieje jednak sposób, by tego uniknąć i odliczyć nie tylko sam zakup. Podatek może zostać pomniejszony chociażby o koszty remontu czy wydatki związane z wyposażeniem nowego lokum. Jeśli jednak nie spełnimy kluczowego warunku, możemy zapomnieć o uldze.
Musisz to wiedzieć, zanim złożysz PIT
Podobnie jak w przypadku ulgi rehabilitacyjnej , ulga mieszkaniowa obejmuje wiele wydatków. Kwoty zwolnione z podatku powinniśmy wykazać w formularzu PIT-39 , który, tak samo jak pozostałe dokumenty, należy złożyć do końca kwietnia. Co ważne, podatnicy chcący skorzystać z ulgi mieszkaniowej są zobowiązani do zgromadzenia wszystkim dokumentów potwierdzających poniesione wydatki, w tym faktury czy paragony.
Do ulgi kwalifikują się wydatki, które obejmują:
- zakup budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego, gruntu pod budowę czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
- prace budowlane, adaptacyjne lub remontowe;
- zakup sprzętów AGD;
- meble na wymiar, trwale związane z budynkiem;
- oświetlenie oraz inne elementy wyposażenia.
![paint-brush-1034901_1280.jpg](https://images.iberion.media/images/origin/paint_brush_1034901_1280_7b0ca7bd94.jpg)
Bez tego nie skorzystasz z ulgi mieszkaniowej
Składając deklarację PIT, właściciel lokalu powinien pamiętać, by zachować również dokumenty potwierdzające przychód ze sprzedaży nieruchomości, zweryfikowany przez organy skarbowe. Ulga mieszkaniowa przysługuje bowiem osobom, które sprzedały nieruchomość przed upływem pięciu lat od momentu jej nabycia. Jeśli uzyskany przychód przeznaczymy na cele mieszkaniowe, przysługuje nam ulga z tego tytułu.
Warto mieć na uwadze, że wydatki muszą zostać poniesione w terminie nie dłuższym niż trzy lata od końca roku podatkowego, w którym dokonaliśmy sprzedaży nieruchomości. W przeciwnym razie podatnik będzie zobowiązany nie tylko do złożenia korekty zeznania podatkowego, ale również opłacenia podatku i odsetek. Należy pamiętać, że do ulgi nie mogą zostać zaliczone wydatki poniesione na inne cele, nawet jeśli pieniądze pochodzą ze sprzedaży nieruchomości.
Od podatku PIT możemy odliczyć zarówno całą kwotę, jak i część dochodów. W tym drugim przypadku od różnicy zostanie naliczony podatek w wysokości 19 proc. Jak podaje Radio Zet, dochód uzyskany ze sprzedaży i kwotę odliczenia możemy obliczyć według następujących wzorów:
Dochód = (przychód – koszty uzyskania przychodów) + odpisy amortyzacyjne.
Dochód zwolniony = (dochód x wydatki na cele mieszkaniowe) / przychód