BiznesINFO.pl Technologie Zamiana czasu na letni. Te urządzenia same zmienią godzinę
Fot. Bruno Guerrero/Unsplash

Zamiana czasu na letni. Te urządzenia same zmienią godzinę

27 lutego 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Choć widok za oknem świadczy o czymś innym, to do astronomicznego początku wiosny został nam jeszcze nieco ponad miesiąc. Niedługo później przyjdzie nam zmieniać czas na letni. Jak, kiedy i w których urządzeniach zmiany trzeba wprowadzić ręcznie?

Zmiana czasu wciąż aktualna

Choć debata w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim nad zmianą czasu trwa już od wielu lat, to nadal nie wypracowano decyzji o porzuceniu zmian czasu na zimowy i letni. A to oznacza, że także w tym roku trzeba będzie przestawiać zegarki.

Aktualne zalecenia dla państw członkowskich Unii Europejskiej obejmują zakres czasowy do 2026 roku . Być może dopiero po tym roku zostaną wydane nowe rekomendacje, a uciążliwy zwyczaj, będący obciążeniem także dla naszych organizmów, przejdzie do historii.

Naukowcy dokonali przełomu w fuzji jądrowej. Pierwszy taki przypadek w historii

Zmiana czasu 2024. Kiedy zmieniamy godzinę?

Zanim jednak do tego dojdzie, należy pamiętać o zmianie czasu . Jak informuje gazetaprawna.pl, przypada ona w nocy z 30 na 31 marca 2024 r . Wówczas zegarki będziemy przestawiać o godzinie 2:00 na godzinę 3:00.

Warto zaznaczyć, że w tym roku wcześnie wypada Wielkanoc, przez co noc z 30 na 31 marca przypadać będzie Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną. To poniekąd dobre wieści, gdyż poniedziałek jest dniem wolnym od pracy , co może ograniczyć negatywne skutki zmiany czasu dla higieny snu.

Zmiana czasu 2024. Które urządzenia trzeba ustawiać ręcznie?

Pozostaje jeszcze wyjaśnić, które urządzenia automatycznie dostosowują czas do letniego. W największym skrócie – wszystkie te, które są połączone z internetem . A zatem komputery , smartfony, smartwatche, automatyka domowa , telewizory SmartTV czy konsole do gier. Wszystkie te klasy sprzętu, będąc podłączonymi do internetu, automatycznie dokonają zmiany na czas letni poprzez synchronizację danych z serwerami czasu.

Analogicznie godzinę trzeba będzie zmieniać ręcznie na wszystkich urządzeniach offline. Co prawda pobierają one jako próbkę interwałów częstotliwość prądu, niemniej automatyczna zmiana czasu nie wchodzi w grę . Mowa więc o klasycznych zegarkach naręcznych i zegarach, starszych telewizorach, radioodbiornikach, kuchenkach czy w starszych samochodach.

Źródło: gazetaprawna.pl

Licealista z Polski zachwycił NASA. Wielki sukces 17-latka
Ujawniono miażdżące wyniki badań. Chodzi o kopanie kryptowalut
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat