BiznesINFO.pl Technologie Zamontował pompę ciepła, na fotowoltaikę nie dostał zgody. Powód zaskakuje
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zamontował pompę ciepła, na fotowoltaikę nie dostał zgody. Powód zaskakuje

5 stycznia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Od 1 stycznia w kolejnych województwach w życie wszedł zakaz ogrzewania niektórymi piecami. Jest to impuls, by dokonywać jak najszybszych modernizacji, co jednak nie zawsze przebiega bezproblemowo. Przekonał się o tym suwałczanin, który nie otrzymał zgody na pełną termomodernizację, mimo że korzysta już z pompy ciepła.

Zamontował pompę ciepła, nie może skorzystać z fotowoltaiki

O sprawie donosi Radio Białystok. Jeden z mieszkańców zabytkowej kamienicy przy Kościuszki 73 w Suwałkach zdecydował się, jak wielu Polaków, na montaż pompy ciepła. Jest to jednak urządzenie, które w celu ogrzewania samo musi mieć zapewnione zasilanie. W rezultacie pompy ciepła często montuje się razem z panelami fotowoltaicznymi . Panele zasilają pompę, a pompa ogrzewa budynek.

O ile montaż pompy ciepła nie wzbudził niczyjego sprzeciwu, tak w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na dachu kamienicy przy Kościuszki wystąpiły problemy. Jak dotąd zgody nie wyraził na to Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku . Choć taka zgoda była udzielona w innych, podobnych przypadkach, to montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku przy Kościuszki 73 z jakichś powodów zrodził wątpliwości konserwatora zabytków.

Posiadacze pomp ciepła w tarapatach: problemem awarie i nieuczciwi sprzedawcy

Opieszałość i brak decyzji

Suwałczanin narzeka na opieszałość w wydawaniu decyzji urzędu, w którym ma się teraz toczyć postępowanie. Gdyby nie ona, przebieg termomodernizacji i dobór środków mógłby być zupełnie inny . Wiadomo jedynie tylko, że mieszkaniec kamienicy otrzymał propozycję montażu panelu nie na dachu, jak pierwotnie zakładał, lecz na terenie, przez który przebiega droga pomiędzy budynkami w ścisłym centrum Suwałk stanowiącym w dużej mierze starszą zabudowę.

Jak dotąd konserwator nie przedstawił żadnej argumentacji swojej decyzji , nie brakuje głosów, że zaważyć mogły kwestie estetyczne. Występuje tu jednak spora niekonsekwencja, gdyż podobne zgody zostały wydane w przypadku innych okolicznych budynków, które nie różnią się zasadniczo od budynku przy Kościuszki i wpisują się w szereg kamienic ciągnących się wzdłuż zabytkowej ulicy Suwałk.

Zły przykład z góry

Uwagę w pierwszej kolejności zwraca oczywiście negatywny wpływ na środowisko dotychczasowych metod ocieplania budynku, ale też zły przykład dawany innym mieszkańcom podobnych budynków . Ci, sugerując się dotychczasowymi problemami napotkanymi podczas montażu nowych źródeł ciepła, sami mogą mniej chętnie dokonywać inwestycji. Mimo że te są konieczne, a prawo w tym zakresie z roku na rok będzie tylko surowsze.

Od 1 stycznia zakazy stosowania starszych kotłów weszły w życie w aż 7 województwach . W województwie wielkopolskim i dolnośląskim nie można już ogrzewać lokali kotłami klasy 1 i 2, w zachodniopomorskim klasy 3 i 4, a w śląskim i podkarpackim z użyciem kotłów bezklasowych, które są używane, mimo że od czasu ich produkcji minęło od 5 do 10 lat. Parametry poszczególnych klas kotłów określa norma PN-EN 303-5:2002.

Źródło: radio.bialystok.pl

Kolejne zakazy w źródłach ciepła. Na to zwróć uwagę przy wyborze pompy ciepła
Posiadacze pomp ciepła wystrychnięci na dudka. W przyszłym roku zapłacą więcej
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat