O wiele wyższy zasiłek? Bezrobotni być może będą dostawać spore pieniądze, dziś ma zapaść decyzja Senatu
Zasiłek dla bezrobotnych według senackich poprawek
Zasiłek dla bezrobotnych w zmienionej formule to jedna z 87 senackich poprawek do tarczy antykryzysowej 3.0. uchwalonej przez Sejm 30 kwietnia. Senatorzy przegłosowali podniesienie zapomogi dla osób bez pracy do 1800 zł oraz modyfikacje zasad przyznawania zasiłku osobom, które wykonywały swój zawód na terenie innego państwa Unii Europejskiej.
Ostateczny kształt zasiłku dla bezrobotnych pozostaje na razie niewiadomą, ponieważ dotychczasowe zapowiedzi rządu dotyczące zapomogi zakładały podwyżkę tylko do 1300 zł od lipca 2020 r. Czy Sejm przystanie na propozycję Senatu? Przekonamy się po dzisiejszym posiedzeniu izby niższej polskiego parlamentu, w trakcie którego posłowie pochylą się nad modyfikacjami zaproponowanymi przez Senat.
Co jeszcze postuluje Senat?
Wśród poprawek znalazł się także zapis zwalniający z obowiązku spłaty składek ZUS także tych przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia i nie uzyskali dochodu w lutym 2020 r. – podaje Rzeczpospolita.
Ponadto, Senat postuluje wykreślenie z tarczy antykryzysowej 3.0. zapisów niezwiązanych bezpośrednio z koronawirusem. Chodzi przede wszystkim o nowe reguły wyłaniania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zmienione zasady dotyczące szkolnictwa wyższego i sądów powszechnych oraz modyfikacje w ustawie o dowodach osobistych.
Tarcza antykryzysowa 3.0. na horyzoncie
Przypomnijmy, że przepisy trzeciej odsłony projektu tarczy antykryzysowej koncentrują się na m.in. na:
-
zwiększeniu wysokości wynagrodzenia za pracę wolnego od egzekucji o 25 proc. na każdego członka rodziny, który nie uzyskuje dochodów;
-
podwyższeniu kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z tego funduszu alimentacyjnego;
-
rozszerzeniu zwolnienia z uiszczania składek o osoby płacące na własne ubezpieczenia;
-
zwiększeniu ochrony osób zawierających umowy pożyczki lub kredytu;
-
wsparciu operatorów pasażerskich przewozów kolejowych;
-
dokapitalizowaniu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.;
-
uproszczaniu regulacji administracyjnych i wydłużeniu obowiązywania koncesji, pozwoleń oraz uprawnień;
-
wsparciu sektora kultury przez pozyskanie dodatkowych środków dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.