Zaskakująca decyzja rządu ws. firm. Wykryli krytyczne błędy
Od kilku miesięcy głośno jest o ważnych dla firm zmianach, które miały wejść w życie w tym roku. Okazuje się jednak, że zakładane przez ten czas terminy już są nieaktualne - wszystko przez nagły zwrot rządu w tej sprawie.
Zmiany dla firm opóźnione
Problemy związane z wdrażaniem ważnych dla firm zmian ogłosił na konferencji prasowej minister finansów, Andrzej Domański. Jak podaje serwis superbiz.se.pl, zdaniem ministra nie jest już możliwe dotrzymanie pierwotnego terminu wejścia zmian w życie.
Pomimo, że Domański chce jak najszybszego wprowadzenia zmian, wiadome jest również, że ewentualne późniejsze terminy w tym roku również trzeba wyrzucić do kosza . Według wypowiedzi ministra, zmiany muszą zostać wprowadzone przy jednoczesnym zachowaniu “pełnego bezpieczeństwa obrotu gospodarczego”.
Minister nie ma wątpliwości
W tym konkretnym przypadku chodzi o Krajowy System eFaktur, znany pod skrótem KSeF. Według pierwotnych założeń, większość firm (tj. duże przedsiębiorstwa) miała mieć obowiązek jego używania od 1 lipca 2024 roku , zaś pozostała część - od 1 stycznia 2025 .
Minister Domański wskazał jednak na konferencji prasowej, że realizacja założeń jest niemożliwa z powodu problemów, jakie napotkano w kodzie, wydajności i funkcjonalności systemu. Ponieważ KSeF miał zastąpić faktury papierowe, jakakolwiek awaria czy problemy z systemem doprowadziłyby polskie firmy do paraliżu . Minister finansów stwierdził, że ponowne dopuszczenie do sytuacji o skali “Polskiego Ładu” jest niedopuszczalne.
Kiedy wdrożenie Krajowego Systemu eFaktur?
Jak zatem będzie wyglądała sytuacja po 1 lipca 2024 roku? Andrzej Domański zapewnił, że wpływy podatkowe nie będą aż tak mniejsze , aby ucierpiał na nich budżet Polski. Same prace nad systemem mają zostać poddane audytowi w celu wykrycia nieprawidłowości.
Minister finansów został również zapytany o nową datę wdrożenia Krajowego Systemu eFaktur . Jego zdaniem, konkretny termin będzie mógł zostać wskazany dopiero po ukazaniu się wyników audytu systemu.
źródło: superbiz.se.pl