Zbliża się ważna data dla 500 plus. ZUS apeluje: lepiej pospiesz się ze złożeniem wniosku
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że rodzice i opiekunowie, którzy chcą zachować ciągłość wypłaty świadczenia 500 plus, muszą złożyć kompletny i prawidłowy wniosek o jego przyznanie do 30 kwietnia 2023 roku. Nowy okres świadczeniowy trwa od 1 czerwca br. do 31 maja 2024 roku.
Wpłynęły już ponad 3 mln wniosków
Od 1 lutego br. ZUS przyjmuje wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca br. do 31 maja 2024 roku . Świadczenie to jest niezależne od wysokości osiąganych dochodów i przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Jest wypłacane w formie bezgotówkowej każdego miesiąca. W skali kraju do 12 kwietnia złożono 3,4 mln wniosków na 5,4 mln dzieci.
Terminy wypłat zależą od daty złożenia wniosku
Pamiętajmy o tym, że od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia, jeśli rodzic zrobi to jeszcze w kwietniu, to ma wówczas zagwarantowaną wypłatę w czerwcu, czyli w pierwszym miesiącu nowego okresu świadczeniowego . Tym samym nie będzie miał żadnej przerwy w wypłacie 500 plus – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo. Terminy wypłaty 500 plus już z nowego okresu świadczeniowego są zatem w pełni zależne od daty złożenia wniosku:
- do 30 kwietnia – wypłata świadczenia do 30 czerwca,
- od 1 do 31 maja – wypłata do 31 lipca,
- od 1 do 30 czerwca – wypłata do 31 sierpnia,
- od 1 do 31 lipca – wypłata do 30 września,
- od 1 do 31 sierpnia – wypłata do 31 października.
Będzie nowe świadczenie. Wiele osób otrzyma dodatkowe 300 zł.
Dopuszczona tylko forma elektroniczna
Wnioski o 500 plus można składać tylko przez internet za pośrednictwem:
- aplikacji mobilnej mZUS na smartfony i tablety z systemami Android i iOS,
- Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
- portalu Emp@tia,
- bankowości elektronicznej.
ZUS przypomina, że jeśli ktoś składał już wniosek o 500 plus w poprzednim okresie za pomocą aplikacji mobilnej (i otrzymał wówczas świadczenie), to teraz może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie, przy czym w razie potrzeby można je zmienić przed wysłaniem.
W przypadku, gdy w złożonym wniosku znajdą się błędy, ZUS wezwie do ich poprawienia w ciągu 14 dni. Natomiast przy niezłożeniu wymaganych dokumentów, urzędnicy wezwą do ich dostarczenia w terminie od 14 do 30 dni. Wiadomość o tym, że rodzic czy opiekun musi poprawić lub uzupełnić wniosek otrzyma na swoim profilu na PUE, a ponadto taka informacja o elektronicznym piśmie z ZUS, będzie przesłana na adres mailowy oraz numer telefonu, który został podany we wniosku – podsumowuje Beata Kopczyńska.