BiznesINFO.pl Finanse „Zdarza się, że pieniądze wracają do nas, a emeryt jest bez pieniędzy”. ZUS wyjaśnia, jak wykluczyć takie sytuacje
Biznesinfo

„Zdarza się, że pieniądze wracają do nas, a emeryt jest bez pieniędzy”. ZUS wyjaśnia, jak wykluczyć takie sytuacje

22 czerwca 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Od kilkunastu lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej przekazuje świadczenia długoterminowe w formie bezgotówkowej. W 2005 roku wypłaty przekazywane na konto bankowe stanowiły nieco ponad 40 proc. wszystkich wypłat, a dziś opcję przelewu wybiera już 80,3 proc. klientów ZUS. Zakład przypomina, że w przeciwieństwie do przekazów pocztowych wypłata emerytury na konto bankowe seniora gwarantuje mu terminowe otrzymanie pieniędzy. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego.

Emerytura nie przyszła na czas. Dlaczego?

Przelew na konto to gwarancja terminowego otrzymania pieniędzy. Jeśli ktoś z naszych klientów skarży się, że nie dostał emerytury na czas to najczęściej jest to efekt tego, że wysłany pocztą przekaz pocztowy został zbyt późno dostarczony do domu albo leży nieodebrany na poczcie. Jeszcze gorzej jest, gdy senior wyjedzie np. do sanatorium i emerytury nie ma, kto odebrać. Zdarza się, że pieniądze wracają do nas a emeryt jest bez pieniędzy – zauważa Iwona Kowalska-Matis, rzecznik regionalny ZUS na Dolnym Śląsku w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Dodaje, że przelew na konto wyklucza takie sytuacje i zapewnia bezpieczeństwo dla pieniędzy seniorów. Statystyki mają dowodzić, iż osoby starsze, które swoje środki finansowe trzymają w banku, rzadziej padają ofiarami oszustów i złodziei. Za wyborem opcji przelewu mają przemawiać również ogromne oszczędności dla budżetu. Za przekaz pocztowy ZUS musi bowiem zapłacić, w przeciwieństwie do przelania emerytury czy renty na rachunek bankowy.

652,10 zł specjalnego dodatku od państwa. Wyjaśniamy, kto może go otrzymać.

Seniorzy coraz częściej zakładają konta bankowe

Z danych ZUS wynika, że coraz częściej seniorzy decydują się na otrzymanie swojego świadczenia właśnie poprzez przelew bankowy. W 2005 roku liczba wypłat dokonywanych przez ZUS na rachunek bankowy stanowiła nieco ponad 40 proc., w 2008 roku – 50 proc., a teraz jest to już 80,3 proc. ZUS przypomina, że listę banków oferujących bezpłatne konta można znaleźć pod tym adresem: https://www.zus.pl/o-platformie-uslug-
elektronicznych-pue-/jestes-w-banku-wpadnij-do-zus-/banki-z-ktorymi-wspolpracujemy.

Jeśli senior chce otrzymywać swoją emeryturę na konto bankowe, powinien wypełnić wniosek EZP (jest to wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce) i złożyć go w ZUS. Można to zrobić zarówno osobiście, jak i przez pełnomocnika. Wniosek można przekazać też w formie dokumentu elektronicznego przez platformę PUE ZUS oraz za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego.

Dolnośląscy seniorzy w czołówce

Okazuje się, że trzy powiaty na Dolnym Śląsku znajdują się na liście 10 najbardziej ubankowionych w Polsce. W powiecie głogowskim na konta bankowe trafia już 89,8 proc. wszystkich emerytur, w polkowickim – 89,1 proc. i w lubińskim – 87,9 proc. Średnio już 82,7 proc. seniorów w naszym regionie wybrało konto zamiast comiesięcznej wizyty listonosza – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Recepty pod kontrolą inspektorów. NFZ nałożył wysokie kary
Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat