Zerowy VAT na żywność przedłużony. Rząd zapłaci za to miliardy złotych
W sobotę 3 grudnia minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie o przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność. Będzie ona obowiązywać do końca czerwca 2023 roku. Przypomnijmy, że koszty zakupu produktów spożywczych rosną w zastraszającym tempie. Według danych GUS w listopadzie płaciliśmy za żywność o ponad 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Zerowy VAT. To już pewne
Wydłużamy stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż . Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne – zapewnia minister finansów.
Utrzymanie tego rozwiązania w przyszłym roku ma kosztować budżet państwa 8,7 mld zł.
Rozporządzenie zakłada również utrzymanie stawki VAT 0 proc. dla darowizn przekazywanych Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotom leczniczym oraz jednostkom samorządu terytorialnego na cele pomocy Ukrainie. Poza tym minister zatwierdziła też obniżkę stawki VAT na wybrane produkty nawozowe.
Tarcza antyinflacyjna obowiązuje do końca roku
W ramach obecnej tarczy antyinflacyjnej obniżone zostały stawki VAT na produkty żywnościowe, energię cieplną i elektryczną, niektóre paliwa silnikowe, gaz ziemny, nawozy i środki używane w produkcji rolniczej. Niniejsza forma tarczy przestanie obowiązywać z końcem 2022 roku – od nowego roku powrócą bowiem stare stawki na energię i benzynę.
Natomiast do końca grudnia obowiązują też:
· niższa akcyza na prąd i lekki olej opałowy,
· zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych,
· niższa stawka akcyzy na wybrane paliwa silnikowe,
· sprzedaż niektórych paliw z wyłączeniem opodatkowania podatkiem handlowym.