Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl Finanse Złodzieje obserwują bankomaty. Uważaj, gdy wypłacasz gotówkę
Fot. Photo by Eduardo Soares on Unsplash

Złodzieje obserwują bankomaty. Uważaj, gdy wypłacasz gotówkę

16 lutego 2025
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

W dzisiejszych czasach, mimo zaawansowanych technologii zabezpieczeń, złodzieje wciąż sięgają po sprawdzone metody kradzieży. Jedną z nich jest tzw. metoda "na kolec", która, choć znana od lat, nadal przynosi przestępcom wymierne korzyści. Na czym polega ten sposób działania i jak możemy się przed nim uchronić?

Oszuści tylko polują na wasz błąd

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o nowych zagrożeniach czyhających na kierowców. Mimo postępującej technologii zabezpieczeń przestępcy wciąż znajdują sposoby, aby wykorzystywać nieuwagę swoich ofiar. Niektóre metody, choć znane od lat, nadal pozostają skuteczne i budzą niepokój wśród kierowców.

Niebezpieczeństwo może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, a złodzieje potrafią działać niezwykle sprytnie. Niepozorna usterka pojazdu czy niespodziewana pomoc obcych osób mogą okazać się częścią dobrze zaplanowanego scenariusza. Warto zatem zachować czujność i stosować się do zasad, które mogą uchronić przed przykrą niespodzianką.

Stopy procentowe w Polsce nieruszone 15. raz z rzędu. Jest data przełomu
W tym wypadku przysługuje ci dodatkowa pensja. Warto znać przepisy

Mechanizm działania metody "na kolec"

Metoda "na kolec" opiera się na sprytnym wykorzystaniu nieuwagi kierowcy. Złodzieje najczęściej działają w grupie, obserwując osoby wypłacające gotówkę z bankomatów. Ich uwaga skupia się zwłaszcza na tych, którzy przyjechali samochodem. Gdy ofiara wypłaca pieniądze , jeden ze złodziei przebija oponę jej pojazdu ostrym narzędziem, takim jak nóż czy szpikulec. Uszkodzenie jest na tyle niewielkie, że powietrze uchodzi powoli, co pozwala kierowcy odjechać z miejsca zdarzenia bez świadomości problemu.

Po przejechaniu pewnego dystansu kierowca zauważa problem z oponą i zatrzymuje się, aby sprawdzić usterkę. W tym momencie do akcji wkraczają złodzieje. Pod pretekstem oferowania pomocy odwracają uwagę ofiary, podczas gdy jeden z nich kradnie z wnętrza pojazdu wartościowe przedmioty, takie jak torebki, portfele czy telefony. Cała operacja jest szybka i precyzyjna, a ofiara często nie zdaje sobie sprawy z kradzieży aż do momentu, gdy jest już za późno.

Bankomat
Fot. Photo by Erik Mclean on Unsplash

Przykłady zastosowania metody "na kolec"

W czerwcu 2023 roku warszawska policja zatrzymała trzech obywateli Gruzji podejrzanych o kradzieże metodą "na kolec". Mężczyźni obserwowali osoby wypłacające gotówkę z bankomatów, przebijali opony ich samochodów, a następnie, gdy kierowcy zatrzymywali się z powodu usterki, okradali ich, wykorzystując nieuwagę. W jednym z przypadków ofiarą padł mężczyzna, który po wypłacie pieniędzy zauważył problem z oponą i zatrzymał się w warsztacie. To właśnie tam złodzieje ukradli mu teczkę z pieniędzmi i dokumentami.

Podobne zdarzenie miało miejsce w Otwocku, gdzie czterech mężczyzn zostało zatrzymanych za kradzież metodą "na kolec". Sprawcy obserwowali kobietę wypłacającą gotówkę z bankomatu, a następnie przebili oponę jej samochodu. Gdy zatrzymała się, aby sprawdzić usterkę, zaoferowali pomoc, po czym ukradli z jej auta torebkę z dokumentami, telefonem i pieniędzmi.

Jak się chronić przed kradzieżą metodą "na kolec"?

Aby zminimalizować ryzyko stania się ofiarą tej metody, warto przestrzegać kilku zasad:

  • Zachowaj czujność przy bankomacie: Przed wypłatą gotówki rozejrzyj się wokół i zwróć uwagę na osoby, które mogą cię obserwować.
  • Sprawdź opony przed odjazdem: Po powrocie do samochodu upewnij się, że wszystkie opony są w dobrym stanie.
  • Nie zatrzymuj się w nieznanych miejscach: Jeśli zauważysz problem z oponą, staraj się dojechać do dobrze oświetlonego i uczęszczanego miejsca, takiego jak stacja benzynowa.
  • Zablokuj drzwi w samochodzie: Nawet podczas krótkiego postoju pamiętaj o zamknięciu drzwi i zabraniu kluczyków.
  • Wezwij pomoc drogową: Jeśli nie czujesz się pewnie, nie próbuj samodzielnie naprawiać usterki. Zadzwoń po profesjonalną pomoc.

Pamiętaj, że złodzieje często działają w sposób zorganizowany i wykorzystują momenty naszej nieuwagi. Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym zagrożeń i stosować się do powyższych zaleceń. Twoja ostrożność może uchronić cię przed utratą cennych przedmiotów i pieniędzy.

Wiele osób zapomina o tej uldze podatkowej. Odliczysz nawet 2280 zł. Wystarczy mieć samochód
Kierowco, ZUS może zwrócić Ci pieniądze za OC i AC. Zyska tylko jedna grupa
Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat