BiznesINFO.pl Polska i Świat Projekt dotyczący Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych trafił do Sejmu
Pexels

Projekt dotyczący Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych trafił do Sejmu

3 grudnia 2021
Autor tekstu: Joanna Leja

W Polsce zgłoszono dotąd 16 320 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych. Właśnie składamy poselski projekt dotyczący Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych – poinformował w Sejmie poseł Tomasz Latos (PiS). Odszkodowanie przysługiwałoby, gdy wystąpią działania niepożądane, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny. Według wiceministra zdrowia Waldemara Kraski Sejm 8 grudnia zajmie się tym projektem.

– Wiele propozycji jest wspólnych. Myślę, że dzisiaj wypracujemy przynajmniej kilka punktów, które będą do uzgodnienia między wszystkimi siłami politycznymi, bo taki jest sens tego spotkania, aby pewne rzeczy wspólne ustalić. Mam nadzieję, że z tego spotkania wyjdziemy już z konkretnymi propozycjami – dodał Kraska.

Zapytany o to czego dotyczą propozycje i co jest wspólne z propozycjami resortu, wiceszef MZ odpowiedział: – Myślę, że takim wspólnym tematem, który przewija się w propozycjach poszczególnych klubów, ale także w propozycjach Prawa i Sprawiedliwości, jest fundusz kompensacyjny. Być może to jest ta rzecz, od której dzisiaj zaczniemy – dodał.

Nowy projekt ma wspierać po niepożądanych skutkach

Projekt zmiany ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw zakłada, że gdy w wyniku szczepienia pojawią się działania niepożądane wymienione w Charakterystyce Produktu Leczniczego, które spowodowały konieczność hospitalizacji, przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny (powodujący konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub hospitalizację przez okres do 14 dni) zaszczepionemu będzie przysługiwało świadczenie kompensacyjne.

Świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało zarówno wtedy, gdy działanie niepożądane szczepionki było bezpośrednią przyczyną hospitalizacji, jak i wtedy, gdy następstwem działania niepożądanego było pogorszenie stanu zdrowia wymagające hospitalizacji przez okres nie krótszy niż 14 dni.

W Polsce od końca grudnia 2020 r. wykonano 42 033 071 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 20 456 289 osób. Zgłoszono 16 320 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.

Obserwuj nas w
autor
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat