Zmiana czasu już w niedzielę. Pracodawca musi wypłacić dodatek za dłuższą pracę
Zmiana czasu od lat wywołuje w przestrzeni publicznej burzliwą dyskusję. W Polsce zegarki przestawiamy dwa razy w ciągu roku – w ostatnią niedzielę marca o godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października – do tyłu. Najbliższa zmiana czasu czeka nas więc już w nadchodzący weekend, ale nie dla każdego będzie oznaczać dłuższy sen. Wiele osób musi być wtedy w pracy i może za to otrzymać specjalny dodatek do wynagrodzenia.
Kodeks pracy a zmiana czasu na zimowy
W nocy w niedzielę 29 października czeka nas przejście z czasu letniego na zimowy – w Polsce reguluje to rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Zegary w naszych smartfonach czy komputerach automatycznie przestawią się z godz. 3:00 na godz. 2:00. Dla osób będących wtedy na nocnej zmianie może to być równoznaczne z przekroczeniem dobowej normy pracy, która wynosi osiem godzin. Okazuje się, iż w takiej sytuacji pracownikowi należą się nie tylko dodatkowe pieniądze za kolejną przepracowaną godzinę, ale również dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wys. 50 lub 100 proc. Może to dotyczyć m.in. pracowników służby zdrowia (lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych), transportu publicznego, policjantów, ochroniarzy czy wojskowych.
Dodatek za nadgodziny. Od czego zależy jego wysokość?
Interia Biznes informuje, że za nadgodziny, które wypadają w nocy, w niedzielę i święta, pracownik otrzymuje dodatkowe 100 proc. wynagrodzenia, przy założeniu, że nie są to dni pracy według wcześniej ustalonego grafiku . Jeśli natomiast pracownik wykonuje obowiązki służbowe w nadgodzinach w inne dni, przysługuje mu dodatek w wys. 50 proc. wynagrodzenia. Pozostaje jeszcze kwestia dodatku do pracy wykonywanej w porze nocnej.
Dodatek za pracę w porze nocnej
Art. 151 (8) par. 1 Kodeksu Pracy: § 1. wskazuje, iż: Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów (dop. red. – od 1 lipca najniższe wynagrodzenie wynosi 3600 zł).
Na portalu poradnikprzedsiebiorcy.pl czytamy, że pora nocna powinna obowiązywać w godz. 21:00 – 7:00 i obejmować 8 godzin pracy. To jednak w gestii pracodawcy leżą tutaj stosowne ustalenia – pracownik powinien je otrzymać na początku swojego zatrudnienia.