Zmiany w handlu internetowym. Co trzeba wiedzieć?
Już w lipcu wchodzi w życie nowa unijna dyrektywa. Przepisy nakładać będą na platformy cyfrowe obowiązek dostarczania skarbówce informacji o sprzedawcach. Za brak informacji grozić będą kary. Co trzeba wiedzieć?
Dyrektywa unijna DAC7
Według aktualnych planów legislacyjnych już 1 lipca 2024 r . na grunt polskiego prawa zostaną implementowane nowe unijne przepisy. Chodzi o dyrektywę DAC7 , której zadaniem będzie ograniczenie w handlu internetowym szarej strefy.
(…) mechanizmy ograniczające szarą strefę w handlu internetowym i zapobiegające nadużyciom podatkowym poprzez skuteczniejszą identyfikację osób, które dokonują sprzedaży towarów lub świadczą elektronicznie usługi na dużą skalę bez formalnego zarejestrowania prowadzonej działalności gospodarczej - czytamy na portalu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
ZOBACZ: Kontrole urzędu skarbowego. Zapytają, jak zarobiłeś na samochód
Obowiązek raportowania organom podatkowym
Dyrektywa wprowadzi konieczność raportowania organom podatkowym danych o transakcjach sprzedaży towarów i niektórych usług. Zgodnie z procedowanym projektem ustawy, operatorzy platform zostaną zobowiązani do przekazywania organowi podatkowemu (Krakowa Administracja Skarbowa), informacji o sprzedawcach podlegających raportowaniu.
Jednocześnie zostaną nałożone nowe obowiązki na operatorów platform cyfrowych, którzy za wynagrodzeniem umożliwiają sprzedawcom nawiązywanie kontaktów z klientami - dodaje PARP.
Dotyczyć on będzie sprzedawców, którzy :
- dokonają 30 lub więcej transakcji w ciągu roku,
- dokonują transakcji o wartości ponad 2000 euro (według obecnego kursu około 8631 złotych) na koniec każdego roku.
Jakie kary grożą za niedopełnienie obowiązku?
Jeśli sprzedawca spełni kryteria raportowania, skontaktujemy się z nim. Wstępnie wypełniamy raport informacjami z jego konta, w tym danymi używanymi do salda Vinted i wypłat - informuje Magdalena Szlaz, Communication & PR Manager Vinted.
Co jednak stanie się w przypadku niewypełnienia tego obowiązku? W przypadku przekroczenia opisanego w przepisach limitu 30 transakcji, platformy zwrócą się do użytkownika z prośbą o udostępnienie dodatkowych informacji. Chodzi m.in. o NIP. Brak reakcji oznaczać może blokadę konta. Takimi osobami zainteresuje się również skarbówka.