Zmiany w wystawianiu e-recept. Minister Zdrowia podpisał doniesienie do prokuratury na 10 lekarzy
Minister Zdrowia zapowiedział ograniczenia w ilości wystawianych recept. Zdaniem resortu skala problemu jest bardzo duża.
Doniesienia na lekarzy w sprawie e-recept
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zdecydował się wprowadzić ograniczenia w systemie wystawiania e-recept.
'Dziś podpisałem doniesienie do prokuratury, w którym wskazałem na 10 lekarzy, którzy naszym zdaniem, zdaniem naszych prawników, dopuścili się przynajmniej pięciu przestępstw - powiedział Niedzielski, cytowany przez rmf24.pl. Dodał, że w dwóch z tych przypadków zachodzi podejrzenie, że zapisane bez badania leki doprowadziły do śmierci pacjenta .
Nie są to jedyne tego typu sytuacje. Minister podkreślił, że zlecona przez ministerstwo kontrola wykazała, że skala problemu jest bardzo duża.
Będą ograniczenia w wystawianiu e-recept
Minister Zdrowia zapowiedział ograniczenia w systemie wystawiania e-recept. Zgodnie z nimi podczas 10 godzin pracy lekarz będzie mógł wystawić e-recepty 80 pacjentom.
- Finalizujemy też rozporządzenie, które będzie ograniczało możliwość wystawiania leków psychotropowych przy pomocy tych platform - poinformował Niedzielski.
Na pytanie, czy e-recepty zostaną zlikwidowane, jednoznacznie zaprzeczył. Zaznaczył, że e-recepty są sporym ułatwieniem dla obywateli, a chodzi o jedynie reagowanie w przypadku nieetycznych działań lekarzy związanych z wystawianiem elektronicznych recept.
Rynek e-recept
Lekarze często wystawiają e-recepty przez platformy internetowe udzielające porad zdrowotnych zdalnie. Jak wynika z ostatnich doniesień medialnych, jeden z lekarzy był w stanie wystawić 429 tys. recept w ciągu roku, oznacza to, że na wystawienie jednej recepty potrzebował zaledwie dwóch minut. W tak krótkim czasie nie da się przeprowadzić rzeczowego wywiadu lekarskiego z pacjentem.